| LoryM22 a întrebat:

Doresc sa stiu ce salariu trebuie sa ai si ce vechime ca sa faci imprumut la banca de 20.000 de euro! Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ExpertHost a răspuns:

Depinde de procentajul de indatorare acceptat de banca. Adica rata ta sa fie x% din venituri-cheltuieli. Depinde de asemena de felul creditului (bunuri, ipotecar, auto). Daca este pentru bunuri (cheltuieli personale) imparte 20. 000 la numarul de ani, pune o medie de 18% pe an. De ce cu aproximatie? Pentru ca sunt comisioane si taxe pe care nu le-am luat in calcul. Exemplu calcul: 20. 000 eur pe o perioada de 5 ani. 20. 000/5=4. 000 eur anual x 20%=4. 800 eur /12 luni = 400 euro lunar, de rambursat. Bun, pentru un procent de indatorare de 35%, asta inseamna ca veniturile tale nete ar trebui sa fie undeva la 1200 euro lunar. Ce am incercat eu sa iti arat, este pur demonstrativ, existand posbilitatea ca veniturile necesare sa fie mai mari sau mai mici, in functie de politica bancii.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intrebi la banca. Oricum iti trebuie minim 6 luni vechime neintrerupta si un venit de minim 1000 de euro pe luna daca nu ai proprietati de ipotecat.

| JeSa a răspuns:

Pai, ca sa faci imprumut de la banca, in primul rand trebuie sa ai un serviciu, ca sa poti asigura inapoi banii, luati cu imprumuthappyetc., etc...
P. S - PRIETENESTE ITI ZIC, daca ai nevoie de banihappy incearca sa te imprumuti de la parinti, rude, prieteni apropiati, banca sa fie ultima ta optiune...
Bafta!

| cucu a răspuns:

Din cate stiu eu acum nu`ti mai da suma asta fara garantziii si girant... poti lua maxim 5000 cu un salariu de 6-700 E pe luna.
daca vrei mai mult te duci frumusel la banca le spui cine iti gireaza si ce ai pe numele tau apoi speri sa iti aprobe.
PS. E criza nu se mai aproba creditele aa usor ca inainte... e foarte greu sa obtii un credit (chiar si sume mici ) cu toate ca indeplinesti toate cerintele lor

| cucu a răspuns:

A si inca ceva vezi ca unele banci au simulator de credite online pe siteul lor