| WayhaughtK a întrebat:

Dupa ce termin facultatea vreau sa ma mut in Canada, in zona in care se vorbeste engleza.
Vreau sfaturi.
Si in ce domeniu pot lucra? Ce salarii sunt?
Voi termina liceu cu filologie. Ce facultate imi recomandati?
Merita?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cel mai bine este sa faci acolo o facultate, esti mai bine vazut, decat daca te duci cu o facultate din RO.Chestia este ca daca nu ai facultate in RO nu prea poti sa te duci acolo, cred ca de aia si faci facultatea.Acum nu stiu ce fel te duci tu acolo, emigrare sau in vizita ca is chestii diferite. Daca vrei sa lucrezi acolo singura optiune este sa emigrezi, altfel esti un simplu turist, nu ai drepturi nici de mun ca nici de altele. Dara daca de abia acu vrei sa intri la facultate pffff lasa fa tu facultatea apoi mai vezi.In canada mergi emigrezi indif ce facultate ai.Chestia e ca o sa dureze ceva mai mult daca vrei sa emigrezi in partea engleza.Stiu,cel putin pana acum dura cam 2 ani, iar pe partea franceza max 6 luni.Am prieteni acolo, ceara cunosteam pe cineva care se ocupa de toate actele celor care doreau sa emigreze, dara nu stiu daca mai am adresa ei sau telefonu.In sf, deci tu esti de abia la liceu, ai destul timp si o sa mai vedem ce o sa se intimple pana atunci.In Canada poti lucra in orice domeniu, indiferent ce scoala ai, dara poti lucra si in domeniul in care ai tu facultatea.De ex prietenul asta al meu in RO facea topografie acolo face acelasi lucru, bine el n-are facultate dar avea nevasta lui si ea a aplicat pentru a emigra.Ea nu lucreaza in ce facea in RO lucreaza cu totu altceva, insa nu iti fa tu probleme ce sa faci in ro ca sa fie bine in canada. Timpurile se schimba si cei bun sau se cauta acum peste 5 ani poate se va cauta f putin sau deloc. Ajungi acolo si vezi tu ce-ti place sa faci, pentru ca acolo o sa fie si alta viata, o sa fie alta lume total diferita de ce stii tu sau ce traiesti tu acolo in RO sau europa.Asa ca recomandare ar fi buna o facultate de ceva de mesterit,cum sa zic nu teorie,astea cu teorii e satula deja lumea, deci cebva prin care sa produci ceva, inginer in metalurigie, inginer in agricultura, sau ceva cercetare genetica bla bla chestii de genul asta, farmacie si chestii de genul asta unde se produce ceva.Restu de calculatoare de mai stiu eu avocatura, care nici nu se preteaza la aia, de econimie care la fel nu se aplica la ei nu prea ai ce face.Bine acum trebuie sa stii si tu ce-ti place tie sa faci.O meserie unde sa faci bani este aia care iti si place, cand iti si place o sa fii si priceput, iar aia cauta oameni priceputi, iti spun sigur ca in Canada sa emigrezi fara o facultate la mana este f greu daca nu aproape imposibil.Ma refer sa emigrezi asa nu prin casatorie, ca acolo nu-ti trebuie nici o pregatire daca te ia o canadianca de barbat zic laughing. Canada are nevoie de meseriasi asta cu siguranta si cauta meseriasi.Dar din ce am vazut pe acolo misuna o mutime de fete romance care is la produs, au spus ca munca nu-i de ele laughing Acum nu stiu daca esti fata sau baiat.Probabil ca castiga binisor daca ele fac asta.Altceva ce trebuie sa stii este ca in Canafa e frig frate,frig, ce ai vzut tu in RO e mic copil, ai iarna acolo juma de an, zapada cat casa laughing dar nu trebuie sa te sperii nu mergi pe jos, nu mergi cu autobuzu sau calare cum e in ro pe autobuze, frig naspa.Acolo vei avea masina, iesi din casa intri in masina, iesi din masina intri in magazin la job etc.In sf vorba multa saracia omului laughing intrebi atunci cand vei mai avea un an sa termini facultatea.Eu is in america, si asa daca pot sa-ti dau un sfat poti incerca sa intri si aici.Am citit intrebarea ta asa din intimplare, asa ca uite ceara acum pentru america se poate depune cerere de emigrare, asta daca esti curios.Nu trebuie sa ai facuta vreo facultate pentru america, doara liceul si poti depune cerere, apoi la anul vezi daca esti selectat. Poate can america nu o sa lucri ce vei lucra in canada, dara atunci cand esti american poti merge in orice tara doresti sa traiesti sa muncesti sa faci ce vrei. Daca esti de ex candian nu merge in america sa muncesti sau sa traiesti acolo, poti merge doara in vizita ca un simplu turist.In america poti lucra ce doresti tu absolut orice daca esti capabil si daca arati ca poti. Poti sa faci asta sin canada dar acolo e frig laughing plus ca fara facultate acolo cam rar ajungi.In america este bine sa faci facultate la ei, e diferenta f mare intre unu care face o fac si unu cun liceu aici, diferenta la bani ma refer. Daca vii aici cu facultate nu prea te baga careva in seama.In Canada te baga pentru ca aia au nevoie de oameni acolo si de meseriasi de aia te baga in seama.Pt ca acolo nu prea se inghesuie multi sa mearga din cauza cai frig.Prietenul asta al meu zicea ca ar vrea sa vina in america dar nu prea are cum.Acum deja s-a invatat acolo, deci oamenii daca ai un loc de munca, daca ai o viata usoara esti bine oriunde, daca esti respectat si etc.wow gata cam scris romane pe aici.Deci daca esti curios sa faci cerere pentru america spune siti dau adresa sa citesti macar informatii sa ai ideee cam despre cei vorba.Bafta oricum.

4 răspunsuri:
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Nu cred ca mai apuci...

| Adina_Vals_1996 a răspuns:

Doar in Quebec se vorbeste franceza. Eu iti recomand sa te muti in Ontario, Toronto sau Ontario, Ottawa. Si poti sa faci facultatea de engleza ofc.SI DA MERITA SA TE MUTI IN CANADA ESTE O TARA MINUNATA CU OAMENI BUNI, SUCCES.

P.S: Si eu vreau sa ma mut in Canada (:

| WayhaughtK explică (pentru Adina_Vals_1996):

Pai atunci SUCCES! laughing
Cred ca voi merge in Toronto

| WayhaughtK explică (pentru Adina_Vals_1996):

Si ce studii ai facut sau vei face?