| WayhaughtK a întrebat:

Sunt la liceu pe filologie. Dupa ce termin facultatea sau mai tarziu as vrea sa ma mut in Canada.
Nu am pe nimeni acolo.
Si vreau sa stiu tot ce trebuie stiut.
In plus ce studii imi recomandati in continuare?

Răspuns Câştigător
| Packer19 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca acolo e foarte frig, mai ales iarna
In al 2-lea rand trebuie sa stii ca gen canada e impartita mai mult sau mai putin spus in partea englezeasca sa-ti spun asa, care e partea vestica din ce-mi aduc eu aminte, si partea frantuzeasca care e partea estica a canadei.
Mai apoi trebuie sa stii ca gen desi poate multora le-ar placea partea englezeasca, aparent se castiga mai bine in partea frantuzeasca
Iar apoi eu stiu ca se cauta pe medicina mult, incepand de la bone, asistente medicale etc., deci partea medicala si it
Despre studii nu stiu ce as putea sa-ti spun, conteaza ce iti doresti tu si ce crezi ca ti-ar face placere, ascultama cand iti spun asta pentru ca sunt mai mare ca tine si gen poate daca mai cunoaste nu mi-ai da varsta pe care o am, dar conteaza sa faci ce iti place sau crezi ca ti-ar placea sa faci mai departe, dar gandeste-te bine ce anume vrei si fi convinsa de lucrul ala
Iar ultima parte ce as putea eu sa-ti mai spun e ca daca vrei sa te muti acolo, vreo 4-5 o sa fi restrictionata de la anumite chestii gen nu ai voie sa te bagi in politica, nu ai voie sa votezi pentru ei, nu ai voie sa te bagi in securitate si alte cateva chestii, plus ca trebuie sa faci o dovada cum ca te poti intretine singura si nu o sa ai nevoie de ajutor social, altfel no sa fi primita acolo sa te muti, inca cv daca vrei sa te muti acolo perioada de varsta e pana in 35 de ani...gen dupa 35 de ani mai greu accepta sa te muti definitiv la ei
iar ca un ultim sfat/recomandare iti propun sa te uiti aici http://www.emigrarecanada.ro/emigrare/Emigrare.html

| WayhaughtK explică (pentru Packer19):

Iti multumesc pentru raspuns!
Stiu ca imi va fi goarte greu la inceput, dar daca noi tot fugim de greu nu vom ajunge nicaieri.
Eu vreau sa plec din tara, in primul rand din cauza conducatorilor. Nu cred ca trebuie sa dau exemple. In plus populatia imbatraneste. Peste 20 de ani, doar batrani o sa fie. Si cine stie ce salarii vor fi.
Am ales Canda pentru ca imi place mult engleza, dar in U.k. nu vreau sa merg din cauza climei. Iar in Canada am inteles ca este mai bine decat in America.
Oricum mai am timp sa decid. Dar vreau sa am variante inca de acum!
Iti multumesc inca o data!

| Packer19 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Nu ai pentru ce, ma bucur si sper ca te-am putut ajuta.
Ce se intampla la noi sau alte treburi, stii cum e, ar fi mult de vorbit si putem discuta la nesfarsit, putem sa intram si in polemici, dar nu are rost...
Despre uk bine faci, daca nu iti place clima si esti persoana meteosensibila nu te duce acolo....cunosc persoane care au ajuns deprimate din cauza vremii.
Iar despre America, nu as vrea sa intru in polemici pentru ca stii cum e, fiecare are o parere, iar eu am o parere poate nu prea grozava despre america...si mai ales acum cu presedintele lor, iti recomand canada. Zi buna

4 răspunsuri:
| MonsterDanger a răspuns:

Crezi ca tot ce zboara se mananca?

| Emil_Andrei_1994 a răspuns:

Daca vrei sa te muti in Canada trebuie sa stii foarte bine limba engleza si franceza. Acolo se cauta mult oamenii preciputi in turism si in medicina.