| Kindly a întrebat:

E nevoie de ceva acte daca vrei, de exemplu, sa vinzi in piata haine second-? hand?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In cazul in care, vrei sa vinzi cateva din lucrurile tale,nu este nevoie de nimic
Daca vrei sa comercializezi,haine second-hand,cantitate mai mare,trebuie sa-ti infiintezi o firma(cateva acte, care sa ateste unde ai sediul social, care poate fi locul unde locuiesti).Iti spune tot ce-ti trebuie, la Camera de Comert.Cel mai rentabil, ar fi un PFA, deoarece este o contabilitate mai usoara.Iti trebuie si casa de marcaj, autorizatie de la Primarie pentru "vanzator ambulant in piete si oboare". Toate astea, ca sa fii in regula in cazul unor controale.Si cum se fac multe, iar amenzile sunt destul de mari...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi in legalitate trebuie sa ai o firma cu acest obiect de activitate.

| Blamely a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de acte.

| 1Q a răspuns:

Incearca sa le vinzi pe site-uri astea de anunturi gratuite sau deschideti un site, eu stiam ca daca le vinzi prin targuri nu ai nevoie de autorizatie

| Lisiele a răspuns:

Exact de aceleasi acte e nevoie ca pentru magazin plus o autorizatie de vanzator ambulant.