| timea_4631 a întrebat:

Salut. Vreau sa imi deschid si eu un magazin de haine second-hand, imi puteti spune va rog ce legislatia cu privirea la aceste magazine si ce acte am nevoie pentru inregistrarea hainelor in contabilitate. multumesc

2 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Ptr inregistrarea in contabilitate ai nevoie de factura fiscala sau comerciala, in functie de unde le cumperi, declaratie vamala de import si CMR daca marfurile vin dintr-o tara extracomunitara. In magazin va trebui sa ai certificat de calitate si certificat de desinsectie/desinfectie eliberat de o societate terta abilitata sa faca asta (in general, din tara de unde se face importul). Despre alte documente nu am cunostinta.

| videoblog a răspuns:

Ai nevoie de:
- factura de la furnizor
- intocmire receptie la factura
- factura catre client plus chitanta
- registre obligatorii (unic de control si de evid. fiscala)
- daca esti platitor de TVA - jurnale de cump. si vanzari
- depunere declaratii

detalii mai multe poti afla pe http://www.cabinetexpert.ro/