| thegodfather12 a întrebat:

E un proiect european in care ti se da 50 000 de euro pentru diferite afaceri( agricultura, apicultura ETC.), intrebarea mea este: pot sa includ in achizitii si un Dacia Duster 4X4 nou si o remorca, pentru ca e nevoie( transport stupi catre diferite locuri etc.)?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In pachetul de informatii scrie exact ce poti achizitiona. Citeste-l atent si intelegand fiecare cuvant (uneori e mai dificil, eu am folosit din plin dictionarul)

| GabiDumitrescu a răspuns:

In 50k cred ca poti introduce un camion de-ala un pic mai mare cu care sa cari stupi ca lumea, nu citiva cu un Duster. Am un amic care se ocupa cu documentatia pentru fonduri europene, a avut si el o afacere in apicultura inainte, daca vrei iti pot da datele lui in privat.

| Alexul99 a răspuns:

Sigur ca da, daca declari ca o folosesti pentru transport nu au nimic impotriva.
Poate sa fie si mercedes, si aici vorbesc serios, cunosc pe cineva care face treaba asta si si-a luat un ditai` mercedes in interes de afacere agricola laughing
Deci nu o sa ai nici o problema cu asta.
Mult succes cu afacerea, sanatate.

| thegodfather12 explică (pentru Alexul99):

Multumesc, la anul poate daca se mai face acest proiect si indeplinesc conditiile

| thegodfather12 explică (pentru Alexul99):

Si nu as intra cu mercedesul pe care dau cam tot cat imi dau ei( trebuie sa le cumperi noi) in camp ca mai apoi sa platesc piese cat as da pe 2 dusteruri

| Alexul99 a răspuns (pentru thegodfather12):

In fiecare an se face, de la anul ma bag si eu.
Iti recomand sa te interesezi de pe acum de toate procedurile si actele necesare, fiindca multa lume e la rand pentru acest proiect, daca nu te descurci ia un avocat, sa te lamureasca.

| thegodfather12 explică (pentru Alexul99):

Tu la ce categorie te bagi?

| Alexul99 a răspuns (pentru thegodfather12):

Cu animale, mai exact capre/oi.

| thegodfather12 explică (pentru Alexul99):

Bun pentru capre se vinde laptele si oile mai mult de carne

| RuxandraSava a răspuns:

Daca are legatura cu activitatea firmei, da, insa cel mai sigur consulti proiectul si vezi care sunt cheltuielile eligibile.

www.avocat-mihaela-sava.ro