| LanguageMaster a întrebat:

Este adevărat că dacă faci cumpărături online de la firme mai mici poți avea surprize?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numai cine nu munceste, nu greseste!
Numarul magazinelor online creste vertiginos. Unii au deja vechime si experienta mai mare, altii sunt doar debutanti. Pentru o deservire cat mai buna este nevoie sa ai fonduri serioase, precum si personal obisnuit cu acest mod de vanzare.
Factorul principal este OMul, chiar daca site-urile sunt aproape integral automatizate.

Vorba veche: "Errorum humanum est"
Asta a zis si ariciul, cand a coborat de pe peria de radacini... big grin

| darrio2007 a răspuns:

Da. Un motiv in plus pentru mine sa nu comand de pe orice site. Ebay si Emag sunt singurele pe care le consider de incredere. Am comandat de pe ele si am fost multumit.

| danutzu96 a răspuns:

DA. Mai ales la plata online cu cardul sau ordin de plata. Dar asta nu inseamna ca nu poti avea surprize si la plata ramburs. Eu am cumparat online de pe : eMAG, evomag, pcgarage, cell, altex chiar si de pe okazii de la vanzatori de incredere si nu am luat "teapa".

| KanameKuran a răspuns:

Comanda cu plata la livrare. Cand primesti livrarea ai dreptul a o deschizi si sa verifici inainte de a plati. Daca nu e ceea ce ai comandat, ii arati comanda la curier (sau un numar de comanda si verifica el) si ii spui ca nu platesti. Daca ai platit si nu ai verificat, ai dreptul sa returnezi produsul cu pana la 30 de zile de la data livrarii, fara intrebari.

| Jager a răspuns:

Vezi in josul paginii sa aiba ANPC, daca are e ok.

| AlexandraMoon a răspuns:

Pai sigur ca poti avea surprize.
Eu mai intai ma uit si la cum arata site-ul, ma mai iau si duap aparente.
Desigur imi mai intreb si prietenii daca au facut achizitii de pe site-ul cu tare.
Iti recomand sa fii destul de atent/atenta pentru ca nimanui nu-i place sa se trezeasca fara bani dar cu nimic
A si mi se pare ca la unele inainte sa dai banii poti sa deschizi pachetul.(desigur la cele care le platesti asa fata in fata nu cu cardul)

| acidelic a răspuns (pentru AlexandraMoon):

De preferat e sa te uiti daca contine https:// (Secure) "Link verde", https trebuie sa fie verde, daca acesta este Rosu inseamna ca SSL certificate (Secure Sockets Layer) nu a fost platit si este inactiv, ceea ce prezinta risc si te baga in dubii cum ca acel site nu a avut 50-60 EUR pentru a plati abonamentul anual. Cand cumparati de pe un site incercati sa verificati reviews or daca nu, dati un search pe google cu numele site-ului si uitati-va pe alte linkuri ce vorbeste lumea de acel site. Recomandarea mea e sa cumparati de pe banggood, aliexpress, amazon. Banggood si aliexpress mi se par cele mai bune site-uri si livrarea este free la majoritatea produselor. ATENTIE atunci cand cumparati de pe aceste site-uri ca este un gen de olx si acolo e lume care vinde produsele, nu site-ul. Cea ce trebuie sa verificati la fiecare produs este Reviews adaugate de altii cumparatori, pe banggood exista si reviews video. Ce este reviews video? Tu ca si cumparator dupa ce cumperi un anume produs poti profita de unele discount-uri daca faci un video la produsul comandat cum ca acesta functioneaza si automat site-ul te va rasplati cu un cupon de ex -10%, nu le stiu exact dar veti vedea pe site

| Nsvcmnebhpn12 a răspuns:

Da
Am patit asta.