| stefanandrei2016 a întrebat:

Este cineva aici care a cumparat un apartament cu programul prima casa? Vreau sa imi detalieze exact pasi pe care ia urmat si ce bani sa cheltuit. Multumesc

1 răspuns:
| AnaBelaAnaBela a răspuns:

In primul rand mergi la banca sa vezi daca te califici pentru credit. Fara adeverinta doar cu buletinul. Isi iau ei datele de la ANAF.
2. Gasesti casa
3. Se evalueaza casa. De regula cu expertul agreat al bancii. dela 100 eur in sus costa.
4. Pe baza cererii tale de creditare si raportul expertului banca analizeaza din nou si iti aproba suma creditata.
5.Contract de creditare
6.Contract de vanzare cumparare. Te costa notarul. Valoarea e in functie de valoarea imobilului. in jur de 1000 eur
7. Daca vanzatorul vrea sa scoata lei si tu ai creditul in valuta sau invers o sa iti ceara comisionul de retragere. Si acolo vei scoate 1-200 eur depinde de cursul valutar al bancii de la care iei creditul.
8 Comision de acordare/prelucrare date/etc depinde de banca. Asta fie ai o suma initiala pe care ti-o opresc din credit fie e un procent lunar.
9. dupa ce esti proprietar intabulare proprietate. De regula ti-o face notarul care incheie si actele. 2-300 lei
10. Fond de rulment la asociatia de proprietari
11. Datorii daca ti le-a lasat vechiul proprietar.
12. Daca ai alte contracte (curent, internet etc) schimba-le repede
Si ar, mai fi un antecontract de vanzare cumparare inainte de a primi creditul sa nu se razgandeasca vanzatorul