| carla2010 a întrebat:

Am strans ceva bani pentru avans si as vrea sa-mi cumpar un apartament. Ideal ar fi fost sa incerc prin Prima Casa - programul se desfasoara si in 2013? Stie cineva?

Răspuns Câştigător
| niculita4tpu a răspuns:

Anul trecut in toamna BCR dadea credite pentru Prima Casa. Am citit pe http://www.rezidential.net/prima-casa-2011 ca s-au alocat 200 mil. Euro pentru Prima Casa 2013, dar cel mai sigur te duci la banca si intrebi; asa afli si actele necesare pentru dosar.

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai asteapta...

| mixxjim a răspuns:

Vor sa schimbe "prima casa" cu "noua casa", adica sa dea credite oricui, nu doar celor care-si cumpara prima locuinta, dar pentru achizitionarea de locuinte noi. Legea inca este in dezbatere, deci daca inca nu se stie pentru ce se dau creditele este posibil ca momentan sa nu poti face nimic. Cel mai sigur mergi la banca si intreaba si sa ceri oferte de la mai multe banci.

| drhotzu a răspuns:

Da programul se desfasoara si in 2013. ideea cea mai buna este sa iti iei o zi libera de la munca, mergi din banca in banca vezi care au conditiile cele mai bune (iti da cei mai multi bani cu dobanda anuala efectiva DAE cea mai mica, pentru ca DAE conteaza cel mai mult!), si dupa iti alegi cu cine o sa mergi, iar la banca o sa iti explice ce cat si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, programul se desfasoara si in 2013. Atentie insa, unele Banci nu cunosc bine normele. Pina va intra in vigoare legea ca se vor cumpara numai apartamente noi, se aplica programul vechi. Daca vrei unul vechi, grabeste-te.

| prisacarul56 a răspuns:

Baiatul meu plateste chirie 200 euro pe luna, iar un coleg de-al nostru are rata 120 euro prin prima casa.