Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

Este mai rentabil sa vinzi sau sa inchiriezi un apartament?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Intr-un oras mare, si mai ales unul universitar merita mai mult sa inchiriezi.
Acum depinde de scopul tau. Chiria iti asigura un venit fix lunar, dar mult mai mic in comparatie cu banii luati de pe vanzarea apartamentului. Ar merita sa-l vinzi daca vrei sa folosesti banii sa-ti cumperi o alta locuinta, dar efectiv pentru acea suma de bani in mana, mai bine nu. Ca o sa te vezi cu bani in mana si o sa ii cheltui pe tot felul de prostii pe care mai tarziu posibil sa le regreti si n-o sa mai ai nici apartamentul.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vinzi, iei banii si i-ai papat. Inchirierea cu o garantie, plata chiriei in avans si verificarea platii utilitatilor la 2-3 luni este mult mai rentabila.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e intr-un loc cautat, clar merita sa il dai in chirie.
Daca e un oras 'mort', nu te astepta sa-ti produca mare lucru. Mai bine il vinzi, si deblochezi banii.

| FaraNumePls a răspuns:

Să închiriezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu sa ajungi sa detii un apartament in ziua de azi, cea mai mare prostie sa-l vinzi.

| florinflorescu a răspuns:

Depinde ce planuri ai.
poti face bani usor din chirie.
sau poti vinde apartamentul si sa investesti banii.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Inchiriazal ai un venit sigur daca al vinzi cheltui bani foarte usor si pe urma chitai...

| denisdobra10 a răspuns:

Sa nu cumva sa faci prostia sa vinzi un apartament doar pentru a avea banii in mana! Romania este intr-o perioada foarte proasta si cel mai rentabil ar fi sa dai in chirie orice ai si sa te ajuti de banii respectivi, sau sa ii investesti in timp in altceva.

Cumpara daca ai ocazie pamant, aur, case, apartamente, pentru ca acestea niciodata nu te vor lasa cu banii pe -, oricand le vei putea vinde si iti vei face profit.

| Lucian_Ciuchi_1991 a răspuns:

Daca stii ca esti in ideea de a investii acei banii ca sa ii dublezi. il poti vinde. dar daca vrei doar ca sa ai un venit lunar suplimentar. eu zic sa il inchiriezi parerea mea

| Marius-dan_Lese_1988 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci pe viitor... Vrei sa ai bani multi acum sau vrei sa ai bani lunar cat traiesti iar apoi sa se bucure si copii tai de bani sau apartament. Profitul daca il inchiriezi deci este mult mai rentabil decat sa l vinzi, e o investitie pe termen lung varianta cu chiria