| emmmaaaaaaaaa a întrebat:

Eu confectionez papioane, am voie sa le vand la licee sau in scoli generale, daca merg in pauze?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Asta inseamna sa ai o "afacere"! Deci,daca eventual castigi ceva,trebuie sa platesti impozite statului, daca iesi in pierdere, se spune ca "nu esti bun manager" si atunci mai bine te angajezi la "unul care este bun manager".Imi pare rau, dar asta este peste tot in lume! Dar poti sa vinzi "si asa, fara" dar daca te prinde cineva doar tu raspunzi.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Daca esti elev, mai treaca-mearga! Dar daca esti adult sau daca vrei sa fii in regula, trebuie sa-ti faci acte pentru a deveni Persoana Fizica Autorizata, inregistrata la Finante.si de aici, mai sunt multi pasi:acte pentru materia prima, casa marcat, acte pentru tinerea evidentei, impozite...

| emmmaaaaaaaaa explică (pentru pietrean):

Doamne! pentru niste papioane? Pai cheltui mai mult decat castig.

| pietrean a răspuns (pentru emmmaaaaaaaaa):

Asta inseamna sa ai o "afacere"! Deci,daca eventual castigi ceva,trebuie sa platesti impozite statului, daca iesi in pierdere, se spune ca "nu esti bun manager" si atunci mai bine te angajezi la "unul care este bun manager".Imi pare rau, dar asta este peste tot in lume! Dar poti sa vinzi "si asa, fara" dar daca te prinde cineva doar tu raspunzi.

| Park1Suin a răspuns:

Din pacate nu ai voie.Du-te mai bine s-a le vinzi la piata, dar mai intai trebuie sa-ti cumperi un loc acolo.Toate cele bune.