| AnonymousCLL a întrebat:

Există o bancă care nu ia comision pentru transferarea banilor sau schimbarea banilor? Dacă da, care?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate bancile percep comision de transfer.
De regula nici o banca nu percepe comision de schimb valutar, ele castiga din diferenta de curs la cumparare si vanzare, respectiv cumpara valuta cu mai putin si o vand cu mai mult, fata de cursul de referinta al BNR.

| KodrutZ a răspuns:

La schimbare nu iti ia comision cam nici o banca, oricum te pocnesc prin faptul ca daca nu ai cont la ei primesti un pic mai putin. Daca ai cont, iei mai mult la schimb insa vei plati comision de regula cind ii retragi. Solutia cea mai ok e sa primesti banii in cont, sa ii tii acolo, si sa cheltuiesti doar cu cardul, caz in care comisioanele sint platite de comercianti, iar tu nu platesti ca atunci cind ai retrage banii.