| Constantina25 a întrebat:

As vrea sa imi strang banii de liceu am card la BCR, si as vrea sa ii pun in banca dar am auzit ca imi ia comision! Va rog explicati- mi si mie cum e cu pusul banilor in banca funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la infiintarea unor depozite pe termen. Banca nu ia comision pentru depozite si la acestea primesti o dobanda. Din aceasta dobanda se retine anual o cota de 16% reprezentand impozitul pe venitul obtinut din dobanda. De asemenea, atunci cand desfiintezi depozitul banca iti ia un comision.