| Hyperion7 a întrebat:

Exista posibilitatea de a coopera cu o firma care se ocupa cu fotografia sau trebuie sa fiu independent in această privință?
Adica daca eu as vrea sa fac din hobby-ul meu o meserie,însă nu-mi permit un echipament foto profesional, as avea posibilitatea de a mă angaja practic ca fotograf în vreo firma care se ocupa cu acesta activitate?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauti sa imprumuti bani d ela parinti sau strangi din munca si iti cumperi aparatura foto, mergand totodata si la un curs de fotografie, ca sunt multethenici de invata care te-ar putea ajuta.

In orice caz, stiu 2 fotografi care nu vor imparti niciodata echipamentul lor cu nimeni, fiindca este mult prea scump si delicat ca sa-l imprumute cuiva, riscand sa fie spart, stricat si sa ramana fara el.

In ce priveste angajatul la vreo firma, este posibil daca ai facut o Facultate de arta si fotografie si esti cu adevarat talentat, ca sa ai o sansa.

| Hyperion7 explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg,dintr-o perspectivă da, are sens ce spui, la partea cu împărțitul aparatului foto.
Deci tot scula mea e sfântă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Corect!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să colaborezi, sau să te angajeze, trebuie să ai un portofoliu, adică realizări, că altfel nu te ia nimeni. Mai poți face fotografii la nunți sau la evenimente.

| mihai69 a răspuns:

Poți și să fii freelancer, poți închiria la nevoie echipamente mai deosebite.
Dar poți și colabora cu un fotograf profesionist.

| Hyperion7 explică (pentru mihai69):

Deci doar colaborând cu un fotograf, fara posibilitatea lucrului pe baza a unui contract, sa înțeleg

| mihai69 a răspuns (pentru Hyperion7):

Citește blogurile de pe f64.ro și o să obții mai multe informații utile.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Fii independent (oricum, vei muri de foame) cand toata lumea are acum aparat digital sau camera foto la telefon.

| Hyperion7 explică (pentru BBJHHRUGs):

Și cu toate astea, de ce mai exista fotografii de evenimente dacă toți avem telefoane? Si de ce oamenii plătesc 1k € pentru a-si face niste poze și niște filmulețe, până la urmă și un amator ar putea face asta pe bani mai putini, dar oare așa sa fie?