| Speranta12 a întrebat:

Explicati-mi si mie, va rog, ce inseamna sa iei o masina in leasing comparativ cu un credit? Ce diferente sunt si care e mai avantajos?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Leasing-ul a fost inventat în străinătate pentru a evita un credit bancar pentru cumpărarea unui vehicul, care, mai ales în occident, este schimbat la 5 ani de obicei.
Leasing-ul a avantajat foarte mult companiile care au parcuri auto, căci costurile lunare sunt mult mai mici.
Iar, în leasing, de exemplu, după 5 ani, ți se va oferi noul model, fără nici un cost suplimentar, doar încheind un nou contract.
De asemenea, prin leasing, poți avea un model, care prin credit nu l-ai putea avea.
Și, sunt dealeri auto, care au case de leasing de casă, iar actele sunt făcute pe loc, fără alte drumuri inutile!

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cand iti iei o masina in leasing, masina nu este a ta. Cu alte cuvinte, pe perioada leasingului platesti pentru dreptul de a folosi masina, dar masina nu iti apartine. Iar la finalul leasingului poti alege sa o dai inapoi sau sa platesti diferenta si sa o cumperi.

Cand faci un credit, este masina ta de la inceput si esti dator la banca.

| Speranta12 explică (pentru johnnny123):

Si pe toata durata de imprumut, care e mai ieftin de obicei? Creditul sau sa faci leasing? Oamenii care fac leasing, dupa niste ani, trec la alta masina dupa ce expira leasingul sau o cumpara pe aia? Mai e rentabil sa o cumperi pe aia pe care ai avut-o in leasing cativa ani sau e mai rentabil sa incepi un alt leasing cu o masina noua?

| johnnny123 a răspuns (pentru Speranta12):

Asta depinde de preferintele si de situatia financiara a fiecarui om.

Leasingul e mai scump, dar daca esti genul caruia ii place sa-si schimbe masina foarte des, atunci e mult mai comod. La final le dai cheile si "pa", nu te mai doare capul cu vanzarea, etc.

Daca esti genul care tine o masina cel putin 7-8 ani, atunci e mai bine sa o cumperi de la inceput.

| Speranta12 explică (pentru johnnny123):

Deci sa inteleg ca cei care fac leasing il fac ca peste cativa ani sa-si cumpere masina care e la moda atunci? Si atunci peste cativa ani tot in leasing o pot lua si pe urmatoarea masina? La leasing trebuie sa depui un avans sau platesti in rate lunare fara avans?

| johnnny123 a răspuns (pentru Speranta12):

Majoritatea companiilor auto au pe site un simulator de rate/leasing. Iti poti face acolo orice simulari vrei.

| romeo78 a răspuns (pentru Speranta12):

Leasing-ul a fost inventat în străinătate pentru a evita un credit bancar pentru cumpărarea unui vehicul, care, mai ales în occident, este schimbat la 5 ani de obicei.
Leasing-ul a avantajat foarte mult companiile care au parcuri auto, căci costurile lunare sunt mult mai mici.
Iar, în leasing, de exemplu, după 5 ani, ți se va oferi noul model, fără nici un cost suplimentar, doar încheind un nou contract.
De asemenea, prin leasing, poți avea un model, care prin credit nu l-ai putea avea.
Și, sunt dealeri auto, care au case de leasing de casă, iar actele sunt făcute pe loc, fără alte drumuri inutile!