| Gurgiu a întrebat:

Am și eu o întrebare, ce înseamnă credit pentru a face leasing la o mașina? Ce consta acest credit?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Credit,adica imprumut,cineva iti da imprumut,mai exact o banca,deci banca plateste pentru tine masina respectiva,tu urmaind sa platesti imprumutul in timp, cu dobinzi si ce se mai plateste.

Leasing ca si cuvint inseamna inchiriat, deci de unde vine cuvintul asta, acolo masinile in leasing astea sunt, masini inchiriate pe termen lung, 3-5 ani.

Romanii au preluat termenul, dar i-au dat un alt inteles, in RO leasing inseamna sa cumperi, nu stiu de ce romanii nu zic cumparare si folosesc pentru asta leasing.
Cum am mai spus romanii iau de la altii de toate, dar nu stiu macar ce inseamna laughing
Credit inseamna imprumut, leasing inseamna in RO tot imprumut laughing

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu am auzit asa ceva, leasing-ul este ceva separat, platesti pentru masina, cand termini plata masina e a ta [ exista 2 feluri de leasing ]. Creditul e. credit, nu vad legatura dintre ele.