| RonaRona a întrebat:

Fiți sinceri! Dacă o rudă sau un prieten de-al vostru ar avea vreo funcție importantă, l-ați aprecia și respecta mai mult? Dar pe un om oarecare, pe care nici nu l-ați cunoaște dacă nu ar fi așa important?

Răspuns Câştigător
| SciGeek24 a răspuns:

Respectul pe care îl port unei persoane nu este conferit de funcție, ci de modul în care îi tratează pe ceilalți. Ca de exemplu, nu pot să respect/să admir anumiți indivizi care au ajuns în funcții înalte prin șpagă, relații și alte conexiuni dubioase. Desigur, respect oamenii capabili, care au reușit prin muncă proprie să ocupe un loc important în ierarhia socială. Atâta timp cât ține cont de anumite principii morale și persoana se comportă la rândul ei cum se cuvine, are tot respectul meu happy

8 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Da, o funcţie importantă e în principiu un motiv de apreciere. Înseamnă că a ştiut ce să facă. Pot să respect chiar mai mult un om nu la fel de "important", funcţia nu e singura care intră în ecuaţie. Dar dintre 2 oameni "egali" din celelalte perspective dar cu funcţii diferite, mai mult îl voi aprecia pe cel cu funcţia superioară. În general.

| Mayhem666 a răspuns:

Respectul, ca si increderea, se castiga, nu se ofera pe tava.

| deeeaqq a răspuns:

Nu și nu

| alexandrualind a răspuns:

Treaba lui ce meserie are.Respectul este acelasi.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, personal prefer persoanele care au realizări, sunt impunătoare sau care reprezintă o autoritate.

| OMEGALIN a răspuns:

Eu unul apreciez si respect pe toata lumea big grin Asa ca functia nu are relevanta sau faptul ca inca nu cunosc o persoana.Dar in schimb aceasta apreciere si respect pot fi pierdute daca acea persoana da dovada de caracteristici necorespunzatoare viziunii mele happy

| BeSmart17 a răspuns:

Oamenii din ziua de azi sunt foarte lacomi si se handesc doar la ei. Desigur ca nu e bine sa ii apreciezi daca au vreo functie importanta. Imagineaza-ti ca unii oameni au muncit o viata si tot nu au putut sa ajunga aici si altii care au pile... daca prietenul/ruda ta a muncit o viata pentru asta al trebui sa il apreciezi

| Dσℓℓу a răspuns:

E adevarat, asa cum a spus AnimeLover95, ca respectul si increderea se castiga, nu se ofera pe tava INSA, sa fim seriosi ....In ziua de azi,din pacate, oamenii fara bani nici macar nu sunt bagati in seama,ce sa mai vorbim de respect.Cei bogati au mereu usile deschise peste tot,nimeni nu are tupeu sa le spuna ceva ce ar putea deranja,deci au parte si de respect,chiar daca asta vine din partea celorlalti,nu din suflet,ci din nevoia de a o face,chiar daca omul respectiv,cel bogat, nu impune respect, esti nevoit sa ii acorzi, din frica, faptul ca ti-ar putea face rau ...etc