| Speranta12 a întrebat:

Fratilor, ceva e in neregula cu toate monedele virtuale si nu ma feresc sa o spun. Hai sa luam bitcoin. Scopul Bitcoinului la inceput de tot a fost sa inlocuiasca banul tiparit. Sa inlocuiasca banul tiparit si controlat de stat si sa descentralizeze banii, care sa fie mai bine atentia si in controlul tuturor utilizatorilor. Asa s-a crezut ca se va inlatura coruptia si controlul statului asupra banilor. Dar Bitcoinul si-a pierdut pe drum din scopul lui de la inceput. Ce vedem astazi? Ca tocmai moneda virtuala care vrea sa inlocuiasca banii existenti este exprimata tot in banii din prezent. Intrebi "cat e un Bitcoin?" Si ti se raspunde ca face x dolari. Tocmai moneda care voia sa inlocuiasca banul din prezent, e exprimata la baza tot de dolari. Tot dolarul e baza ei. Si atunci, si-a mai indeplinit Bitcoinul scopul de a înlocui dolarul, euro si altele? Nu. A devenit doar un alt obiect tranzactionat la bursa ca si petrolul, aurul si argintul etc, care la baza, tot in dolari sunt exprimate. Deci Bitcoinul e subjugat de dolar si nu invers, cum se voia a fi.

Inca o ironie se mai observa. Mai stiti cand se zicea ca scopul Bitcoinului a fost sa inlocuiasca banii din prezent pentru a elimina coruptia si controlul statului asupra banilor? Dar in acelasi timp, pe dark web se poate vinde si cumpara cu Bitcoin. De la arme, pana la droguri si alte chestii interzise. Deci ce-au reusit? Sa faca lumea sa creada ca Bitcoinul ii va scapa de coruptia statului, in timp ce Bitcoinul e acum un instrument de plata pentru coruptia pe internet. S-a schimbat doar zona coruptiei prin Bitcoin. De la stat la populatie, prin anonimitatea si fluiditatea rapida a Bitcoinului.

A devenit doar un obiect de schimb si de speculatie la bursa sau pe unde se mai tranzactioneaza el. Eu zic ca si-a pierdut scopul primordial acela de a deveni in sine o moneda puternica. Cum sa fii o moneda puternica daca tu esti exprimat in dolari? Voua nu vi se pare deloc aiurea ce-a ajuns Bitcoin?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știi și înțelegi prea puține. Sunt deja cam 3000 de monede virtuale. O monedă clasică este emisă de un stat.
O monedă virtuală nu. Monedele virruale au un circuit al lor care nu poate fi controlat în totalitate de un stat sau bancă oficială clasică. Se experimă în dolari, căci între această zonă a instrumentelor virtuale care este o zonă financiară autonomă, care nu este controlată de nici o bancă a nici unui stat. și zona clasică, se fac schimburi. Din această operație de schimb rezultă valoarea bitcoinului. Dacă înveți mai mult despre ce înseamnă banii clasici, o să înțelegi diferența. Sunt situri care îți explică.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Pai e ironic. Bitcoin a vrut sa inlocuiasca radical banii din prezent si a ajuns sa fie doar un alt obiect exprimat tot in banii din ziua de azi. E doar un alt obiect aruncat la speculatori. Acolo e buba.
Si-a pierdut rolul primordial de a inlocui dolarul si alte monede. Tot astea au puterea

| Bizon95 a răspuns:

"Fratilor, ceva e in neregula cu toate monedele virtuale "
prima propozitie, si m-ai pierdut
ESTE EVIDENT ADEVARAT
NU SUNT CONTROLATE DE NIMENI SI DE NIMIC
asa ca, ce fac? cresc incet si fac valoroasa o moneda ca bicoinu', cumpar sume maricele dar nu mari, periodic, care v-a creste in timp valoarea monedei, in acelasi timp in care fac si stocuri de bitcoinz

apar solutii de schimb monetar, AUTOMATE si fara limita
si cand, maresc valoarea de la o mie de $ la inceputul lui 2017, la sfarsitul lui 2017 in octombrie (parca) ajunge la 19mii de $ un singur bitcoin, asa ca
VAND TOT IN DRACI PE SISTEME AUTOMATIZATE CARE NU AU LIMITA SI FAC MILIARDE DE BANI REALI NU CRYPTO-MONEDE

chestia asta NU e posibila la o bursa, daca vand peste un anumit nivel bursa se inchide, si se redeschide peste cateva zile, ASTA NU EXISTA LA BITCOINZ, PENTRU CA NU E O TREABA UNEI SINGURE TARI ASA CA NU I SE POT PUNE LEGI IN CAP, asa cum se intampla la bursa

iar treaba asta se intampla din nou CHIAR ACUM... cu 8 luni in urma un bitcoinz costa 4mii de $, ACUM ARE FLUCTUATII CARE SAR DE 12MII DE $, deci, daca luai bitcoinz acum 8 luni, acum faceai profit triplu!

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

"Maresc valoarea de la o mie de $ la inceputul lui 2017, la sfarsitul lui 2017 in octombrie (parca) ajunge la 19mii de $ un singur bitcoin, asa ca
VAND TOT IN DRACI PE SISTEME AUTOMATIZATE CARE NU AU LIMITA SI FAC MILIARDE DE BANI REALI NU CRYPTO-MONEDE"

Pai tocmai. Bitcoin a devenit doar un obiect de schimb care nu e sustinut de nimic la baza si care e subjugat dolarului. Asta in timp ce se voia ca Bitcoinul sa subjuge el dolarul si alte monede si sa devina el insusi o moneda puternica. La ce fluctuatii are nu pare deloc o moneda puternica si faptul ca e exprimat in dolari nu il lasa sa fie o moneda, ci doar un obiect de comert. E trist ce-a ajuns

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Mama draga, am scris cuvantul "bursa" dar, eu sunt de vina ca nu am scris clar si la obiect, ci doar am explicat

ideea e absolut simpla SI ABSOLUT CLARA:

STII CE E AIA LOVITURA LA BURSA?!?
in ziua de azi aia e posibila doar partial - LA BURSA
insa la bitcoin, E FOARTE POSIBILA CA NIMENI NU O LIMITEAZA (LOVITURA AIA LA BITCOIN, NU BURSA)

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Ca e tranzactionat la bursa sau in piata sau pr alte site-uri nu e relevant. Relevant e ca Bitcoin a devenit doar un obiect de schimb care nu e sustinut de nimic la baza si care e subjugat dolarului. Asta in timp ce se voia ca Bitcoinul sa subjuge el dolarul si alte monede si sa devina el insusi o moneda puternica. La ce fluctuatii are nu pare deloc o moneda puternica si faptul ca e exprimat in dolari nu il lasa sa fie o moneda, ci doar un obiect de comert. E trist ce-a ajuns