| Marius94_5839 a întrebat:

Profesoara de istorie a adresat o intrebare clasei mele: " De ce SUA a avut si inca are o economie puterinica? "

Raspunsul meu a fost urmatorul: "SUA nu are economie. Totul este o farsa si un sistem de sclavie modern ". Profesoara nu a fost de acord cu mine, insa doresc sa stiu si parerea voastra.

Cand am auzit cuvantul "economie" m-am gandit la bani. Moneda pe care SUA o foloseste este dupa cum bine stiti Dolarul American.

Insa de unde provine acest Dolar American?

In urma unor cercertari, am descoperit ca sistemul monetar american functioneaza astfel:

1. Sa ne imaginam ca Guvernul SUA are nevoie de 10 milioane de dolari. Acestia tiparesc niste bancone(care se numesc bacnote de trezorerie) si le trimit mai depare Rezervei Federale, care inapoiaza guvernului 10 milioane, de aceasta data Dolari Americani. (Deci Guvernul este dator rezervei federale cu 10 miliaone de dolari).

2. Dupa toate acestea in contul Guvernului American sunt creditati cele 10 milioane de dolari(adica banii sunt transferati bancii centrale americane).

3. La pasul 3 urmeaza ciudatenia. Spre exemplu, EU cetatean american doresc sa efectuez un imprumut de 10 milioane de dolari. Pentru a efectua acest imprumut, am nevoie sa garantez cu ceva, in acest caz cu locuinta personala. Banca imi acorda cei 10 milioane de dolari, la care se adauga si o dobanda de 10% sa zicem. In momentul in care banca mi-a dat cele 10 milioane de dolari, ea a ramas fara nimic si este nevoita sa solicite guvernului inca 10 miliaone de dolari deci practic prin imprumutul meu s-au creeat inca 10 miliaone de dolari din nimic. Si asa la imfinit.

Sa tragem linie si sa vedem cine castiga de aici, de fapt. Eu ca si cetatean american am garantat cu locuinta mea, in timp ce banca a tiparit acei bani din nimic + mi-au adaugat si o dobanda PE CARE NU AM CUM SA O PLATESC deoarece nu exista bani pur si simplu astfel, banca mi-a luat casa. ( 10 milioane au fost intial care le-am imprumutat, 10 are banca din nou si 1 milion este dobanda deci n-am cum plati:

10(ai mei) + 10(cei ai bancii) = 20
10%10 = 1 (dobanda)
Dar de unde sa am bani sa platesc doblanda, daca acei bani pur si simplu nu exista?

Este totusi o cale...

In cazul in care o alta persoana face acelasi lucru exact ca si mine lucrurile o sa stea astfel:

10 am eu.
10 are cetateanul "X"
10 are banca (din nou)
=30

Ca sa imi platesc dobanda trebuie sa iau 10% din banii cetateanului "X" (adica un milion) iar el v-a trebui sa faca acelasi lucru ca si mine,(altui cetatean) si asa la imfinit.

In concluzie acest "sistem economic" genereaza inflatie angro si nu are cum sa supravietuiasca pe termen lung. Totodata, cel ce controleaza Referza Federala controleaza practic poporul american,(deoarece il indatoreaza la infinit, fiecare dolar din portofelul americanului reprezentand datorie) iar tot ceea ce este afisat ca un sistem economic prosper si o democratie puternica este doar un esec mare respectiv un sistem de sclavie moderna.

Este doar parerea mea, simtiti-va liber sa ma contraziceti.

Răspuns Câştigător
| corasa a răspuns:

Gresesti. La pasul 3 ai zis: 3. "In momentul in care banca mi-a dat cele 10 milioane de dolari, ea a ramas fara nimic si este nevoita sa solicite guvernului inca 10 miliaone de dolari" - fals, deoarece din cate ai zis ea s-a imprumutat tocmai ca sa aiba de unde sa acorde creditele cetatenilor. Faptul ca nu are nimic nu inseamna ca trebuie sa se imprumute din nou, ci doar DACA vine un alt client care cere 10 milioane. "deci practic prin imprumutul meu s-au creeat inca 10 miliaone de dolari din nimic" - fals, s-au creeat doar 10. Urmatoarele 10 se creeaza pentru imprumutul urmatorului cetatean. "Si asa la imfinit" - nu, la scadenta va trebui sa platesti bancii imprumutul inapoi, ea isi va plati la randul ei creditorii si va pastra diferenta de dobanda. Castigul ei este ca ea se imprumuta cu 5% dobanda si pe tine te imprumuta cu 10% dobanda. Diferenta de 5% este castigul ei.

In alta ordine de idei, cand se creeaza bani din "nimic" creste inflatia si scade forta dolarului in raport cu celelalte modene, deci guvernul nu este tocmai fericit sa faca asta.

"Dar de unde sa am bani sa platesc doblanda, daca acei bani pur si simplu nu exista?" - faptul ca acei 10 milioane au fost creati fictiv nu inseamna ca tu ca cetatean nu ai de unde sa ii platesti inapoi. Cazul tau s-ar aplica daca TOTI (sau macar o proportie covarsitoare din masa monetara a unei tari) banii ar fi fost creati fictiv. Rezerva federala are si ea o limita bine definita si o legislatie care ii controleaza activitatea. De asemenea, guvernul nu se va indatora la infinit. Bancile nu se vor indatora la infinit. Doar cetatenii, care sunt ireal de prosti, vor face lucrul asta si vor aduce prabusiri financiare dupa prabusiri financiare. Vina este atat a lor, ca s-au imprumutat neavand nicio posibilitate reala sa plateasca banii inapoi, cat si a institutiilor de credit, care au acordat creditele fara sa evalueze corect sansa de a primi vreodata banii inapoi.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la Zeitgeist...

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu ai facut tu cercetari, ci cei care au regizat documentarul "Zeitgeist".

| thealchemist a răspuns:

Eu cred ca ai dreptate in general, dar nu trebuie sa gindesti asa de complicat, ideea e ca SUA e o afacere proasta, consuma mai multi bani decit produce.

| NickiMinaj a răspuns:

As citi tot, ma intereseaza subiectul, dar time is money.
SUA nu are economie. - fals.
Totul este o farsa si un sistem de sclavie modern. -adevarat.

| Andu_7395 a răspuns:

Of doamne, iar Zeitgeist? iar conspiratii si nebunii? Lasa prostiile ca daca exista conspiratii mondiale nu le afli tu de la televizor. Si invata germana sa stii sa traduci numele filmului dupa care te-ai luat. Bafta.

| Marius94_5839 explică:

Nu e chiar asa de complicat. Totul se rezuma la o ecuatie matematica de jumatatea de rand. tongue. Exact asta sustin si eu. SUA este o afacere proasta insa ea a dat startul " sclaviei moderne". Gandeste-te cum te simti tu ca cetatean. Pur si simplu nu ai nici macar o sansa. Asta nu este democratie. Nu este NIMIC! Si totusi. nu inteleg de ce s-ar mira lumea daca m-ar vedea la colt, comercializand "pietre" incrcand sa-mi fac parte, exact cum fac si ei cu mine.

Unde sunt valorile morale pe care ar trebui sa ne bazam?
Unde este egalitatea, fraternitatea, siguranta, demnitatea pe care democsatia trebuie sa le acorde fiecarui individ in parte?

Din cate vad, NICAIERI.

| haifisch a răspuns:

Si mie mi se pare ca exemplu tau e cam tras de par. Nu neg veridicitatea lui, doar ca mi se par cam ambiguu. Si iti dau 100% dreptate cand spui "SUA nu are economie. Totul este o farsa si un sistem de sclavie modern"