| Aditzza213 a întrebat:

Hei,am 12 ani si... as vrea sa strang bani de un telefon nou.imi strang alocatia (40lei) dar se strange greu.
Stiti cumva cum as putea face bani, gen o slujba pe net sau ceva de genul...

Răspuns Câştigător
| HaKa93 a răspuns:

Baiatu.la varsta ta aveam Nokia 3310 si era o minunatie telefonul ala. tu vrei sa strangi bani pentru ceva sofisticat.cu camera.mp3.si alte chesti.eu zic sa nu te grabesti cu telefonul pentru ca in fiecare zi apar cate 20 de modele noi si nu are rost. telefon nou vei avea cand considera parintii tai ca trebuie sa iti ia. pana atunci pune mana pe carte ca nu ajungi mare cu un telefon

13 răspunsuri:
| StiuCeSpun a răspuns:

Buna, uite aici cele mai usoare metode de a face bani online:
Castiga bani cu facebook, comisioane intre 3 si 150 lei, castiga si din castigurile prietenilor tai.Inscrie-te aici: http://bit.ly/130vRnE
Scurteaza link-uri si castiga bani, castigi 20% din ce castiga referalii tai.Inscrie-te aici: http://bit.ly/WY8mEi

| valentingb a răspuns:

Buna. Ai 12 ani? Nu ai fost cu colindul? Trebuia sa mergi, se castiga bine. In 4 luni ai 160 de lei. Vinzi telefonul pe care il ai acum, faci minim 200. De paste mai primesti cate ceva, treci de 200 de lei. La 200 de lei gasesti telefoane foarte bune la mana a doua. Al meu a fost 170 lei, Nokia C3-00. Acum scriu de pe el. Daca iei la mana a doua, studiaza bine piata, si negociaza la sange. Daca nu ai experienta...sigur ca nu ai, ai 12 ani...lasa pe altcineva sa negocieze pentru tine, si fa toate testele posibile la telefon,si fa-l pe vanzator sa promita ca daca se strica telefonul intr-o saptamana, iti da banii inapoi. Iar tranzactia sa fie in public. Ai multe de invatat, lasa, peste cativa ani iti vei aduce aminte de ce spun eu acum. Intre timp cere bani de la parinti si spune-le ca le vei da inapoi in rate, cand vine alocatia. Nu lua un telefon prea scump, la 12 ani ti-l fura careva si ramai cu buza umflata, iti zic din experienta, ca nu m-am nascut invatat, am trecut prin astea.

| Hash001 a răspuns:

"Iti vor mai fi solicitate datele cardului. Cardholder name este numele inscris pe card (litere de tipar). Numarul cardului este numarul lung, de 16 cifre, inscris pe card- pe care il vei scrie fara spatii. Security number este format din ultimele 3 cifre pe care le vei gasi pe banda magnetica pe verso-ul cardului. Daca nu te descurci imi poti solicita ajutorul."

Vrei sa dau cardul meu unui site fara autorizatie (https nu http). Hai lasa vrajeala.

| Jameson a răspuns (pentru Hash001):

In primul rand ala este site pentru afiliere, daca nu stiai.

| Jameson a răspuns (pentru Hash001):

Siteul oficial este securizat. (https)

| carhartt a răspuns:

Pe internet nu ai cum să îţi găseşti o slujba adevarată doar dacă nu te pricepi la programare/web-design etc. Sau poţi face rahaturile alea cu PTC/PPU etc, dar sunt o pierdere de timp, de obicei fară o investiţie majoră de bani reali pe acele site-uri n-o să ajungi niciodată să ai profit, deci nu le recomand.
În realitate te poţi angaja într-un mall undeva, într-un magazin ( pentru că afară este prea frig, se poate face şi în aer liber dar vara ) la împărtitul pliantelor/fluturaşilor.
Altceva nu văd cum ai putea face bani la această vârsta.
ps; mi-a luat ceva să scriu asta. laughing

| 20Fzh a răspuns (pentru carhartt):

Complet de acord, dar cum sa se angajeze fata la 12 ani intru-n mall mah laughing.

| carhartt a răspuns (pentru 20Fzh):

Mă refeream la slujba aia în care trebuie doar să împarţi pliante.

| 20Fzh a răspuns (pentru carhartt):

Tot nu cred că o primeşte la 12 ani. să mai creşti să ajungi pe la 16+.

| AllmaGirl a răspuns:

Pana la 14 ani nu ai voie sa lucrezi. Daca esti fata la avone primesc sub 14 la negru cum s-ar zice pe numele unui parinte.

| Simonapuff a răspuns:

Negociazati notele cu parinti.10 la materiile inportante 15 lei

| NunDots a răspuns (pentru Simonapuff):

Iau 10 pe linie, dar nici macar un,, Felicitari!" nu primesc.

| SliceOfHappiness a răspuns:

Ce-ţi doreşti tu este imposibil.Cel puţin după părerea mea, slujbele pe net nu sunt o afacere bună. Mulţi oameni au fost păcăliţi de fel de fel de site-uri care promiteau câştiguri mari, în scurt timp şi cu un minim de efort. Chiar şi aşa... vârsta ta nu îţi permite să faci mare lucru.Din păcate, singurul lucru pe care îl poţi face este să-ţi strângi în continuare alocaţia.