| Alinaaaapp a întrebat:

Hei! Aprox cat costa un aparat dentar? (Cu toate lucrurile de care are nevoie)

Răspuns Câştigător
| OpreaSS a răspuns:

Hello! Am purtat aparat dentar 1 an jumatate. Costul total, cu extractii, tratament, profilaxii (detartraj facut la 3 luni) a fost de aproape 3000 eur. Am ales braketii de metal, caci nu este vreo diferenta notabila intre cei de metal si cei de ceramica, ci doar estetica. Dar nu m-a interesat acest aspect. A meritat investitia, fara nicio indoiala. happy

2 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

2.200 lei, depinde la ce clinica il pui. Cam asta e media.

| Frank51 a răspuns:

Aparatul dentar metalic este ~2500 lei pe arcada, celelalte aparate se duc spre 6-7.000, și mai exista și un tip mai nou invisalign care se montează pe interior și costa și mai mult. În afara de costul aparatului mai trebuie sa plătești pozele, modele de studiu, radiografii, și lunar activarea aparatului. Acestea te costa cam 600 de lei iar activarea 100 de lei pe luna. Pe lângă asta, la sfârșitul perioadei de purtat aparatul va trebui sa plătești pentru o gutiera sau 2 după caz, cam 500 de lei, aceasta gutiera o vei purta sau permanent, sau noaptea, în funcție de caz.