| duBstEpP a întrebat:

Hei! As dori sa cumpar niste actiuni de la o firma, nu stiu care, ma voi gandi. Dar este o problema, sunt minor. Cum sa rezolv asta si de unde ar fi cel mai bine sa cumpar actiuni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asteapta pana faci 18 ani, atunci o sa ai capacitate deplina de exercitiu (sa-ti exerciti drepturile si sa-ti asumi obligatii in nume propriu). Acum poti cumpara doar prin intermediul unui parinte sau alt reprezentant legal. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Terminati mai a tot stiutorilor.chiar daca este minor, poate sa-si faca un cont[discretionar] la o firma de brokeraj, in care brokerul sau poate face operatiuni in piata, in numele titularului.

| raluk27 a răspuns:

Nu poti cumpara atat timp cat esti minor (nu ai capacitate deplina de exercitiu)

| duBstEpP explică:

Va multumesc foarte mult