Întrebare recomandată | ovidw a întrebat:

Hei! Credeti ca o afacere cu o plantatie de arbusti(zmeura, afine, coacaze)ar fi o idee buna? Sau piatra este suprasaturata? Stiu ce este pe net, vreau informatii din propria existenta!

3 răspunsuri:
| prisacarul56 a răspuns:

Ideea este excelenta,dar ca sa fie profitabila ai nevoie de un teren cu suprafata mare,conditii pedoclimatice corespunzatoare(de preferat zone submontane,montane),timp suficient acordat acestei activitati.E o cerere extraordinar de mare tocmai de asemenea fructe de padure mai ales in occident. Ocoalele silvice fac bani frumosi din exportul acestor produse.Cea mai mare problema vitala in aceasta activitate, este BENEFICIARUL. Daca nu ai posibilitati de depozitare adecvate(mai ales de temperatura), risti ca toata munca si nu e usoara, numai la prima vedere, sa-ti fie compromisa.Sa-ti dea Dzeu gandul cel bun si sa reusesti sa-ti vezi ideea pusa in aplicare.

| cuticaadrian2 a răspuns:

/da,ar fi