| Alex00990 a întrebat:

Cei care sunteti autori sau lucrati in domeniu, cam cati bani se castiga din publicaresa unei carti?
As dori cat mai multe detalii!
Multumesc!

3 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca e best seller poti sa castigi milioane si sa o traduci in engleza si sa castigi si mai multe milioane

daca e adevarul despre ghicitoarea Mafalda care a dat teapa de 11lei la coltul strazii, nu numai ca nu ti-o citeste nimeni, dar te mai si costa corectarea, publicarea, tiparire, etc.

morala: depinde cat de bine e vanduta cartea

| Porcusorul a răspuns:

Daca publici carti de specialitate sau lucrari stiintifice si colaborezi cu anumite universitati, atunci ai sanse sa castigi ceva bani din redevente, poate in medie cateva sute de lei/carte/luna daca ai noroc. Dar daca esti un autor incepator de beletristica, fie ai ceva foarte atractiv pentru public, iar editura iti va face un marketing agresiv, fie risti sa pierzi bani si sa te trezesti cu cateva sute de exemplare prin casa pe care sa le dai gratis cunoscutilor.

| Xxmkreckxx a răspuns:

Dacă ai noroc si cartea e macar ok lor o câștigă câteva sute de lei