Stefan
| Stefan a întrebat:

Sunteti un tanar care a terminat o facultate, va rog sa-mi spuneti daca lucrati in domeniu in care sunteti pregatit?

Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Da, desigur, alfel ce rost mai are sa faci facultatea. Din pacate multi o fac si dupa se angajeaza ca vanzatori. Asa ca cel mai bine e sa faci o facultate intr-un domeniu care te pasioneaza, alfel mai bine nu o faci.

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan explică:

JUNIPER, dragul meu eu de mult am ales ce trebuia sa aleg si cred ca am ales bine, eu acum privesc ce se intampla in jurul nostru, vad multi tineri care au facut o facultate si practica altceva decat sau pregatit atatea ani de zile. Exemplu nepoata mea a facut facultatea dec drept si ca sa intre in baroul avocati; or i sa cerut o anumita suma ...nu a avut de unde sa dea si acum e vanzatoare la un magazin.

| psiholoaga a răspuns:

Rozalia, de acord. Insa cand formarea in domeniu dureaza 7 ani, ca in psihologie, iar taxele sunt de 4000 lei pe an, iar chiria 200 E pe luna, (ca sa nu mai pun la socoteala altele ce trebuie platite in bucurestiul asta-care e ca o gaura neagra pentru orice bancnota sau moneda), e cam greu sa accept sa lucrez in domeniu cu copii autisti si sa primesc 400 lei pe luna. Desi experienta in domeniu e importanta ulterior, dar mie mi se pare foarte greu sa impaci nevoia obiectiva de bani cu lucrul in domeniu (unde te slugaresc unii pe un salariu mizerabil). Asa ca raspunsul e nu, eu lucrez in presa acum. Dar in acelasi timp incerc din rasputeri sa merg catre domeniul meu, ca atunci cand termin cu formarea sa urmez cursul natural al carierei. De exemplu, m-am orientat catre a face un TOT (training of trainers) si a organiza dupa niste workshop-uri de dezvoltare personala. Ceva care sa imi permita sa imi platesc si facturile si sa pot profesa si in domeniul pe care mi l-am ales si care imi place cu adevarat.

| juniper a răspuns:

Stefan eu una cand termin liceul voi face facultatea la care ma pricep mai bine, gandeste-te la ce te pricepi cel si cel mai bine si alege-ti domeniul acela, eu deocamdata vreau sa ma fac astronaut, dar trebuie sa ma gandesc la ce facultate sa merg, sa fie potrivita si aleg domeniul cel mai aproape de ea. Tu ce vrei sa te faci?

| ammodytes a răspuns:

Am lucrat un an de zile in domeniu, dar a venit recesiunea si s-a redus numarul de ore, apoi din bani, asa ca am renuntat deoarece nu ramaneam cu nimic in buzunar. Iar de mai bine de 10 luni lucrez in alta tara, e-adevarat, nu pe domeniu, dar am un trai decent si-i pot acoperi rata la banca.Insa imi doresc sa-mi gasesc un job pe domeniu si bine platit.

| lauracostina a răspuns:

In ziua de azi nu toti tinerii care fac o facultate au si un loc de munca bun, sau unul in domeniu, unii chiar nu au deloc si sunt in cautare, spre exemplu am un var care a facut facultatea de matematica si a lucrat la carrefour.in ziua de azi multi tineri se bat sa intre la academia de politie.pentru ca de acolo ies direct cu un serviciu.