| JosePpPp a întrebat:

Hei, urmeaza un inceput de viata. Nu mai e mult si eu si cu cel mai bun prieten o sa facem 18 ani si liceul e pe terminate. Cum toti trebuie sa o luam de la 0 asa am dorii si noi 2. Am vrea sa deschidem o afacere impreuna insa ne gandim la domenii, la ce se cere de catre piata si la ce este mai avantajos dar nu ne putem hotara intr-un final si cum am putea sa le deschidem. Asteptam ceva idei si propuneri de la voi daca ne puteti ajuta. Funda si multumim mult.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Sfaturi poti primi cu miile,dar trebuie doar voi doi sa vedeti ce se cere pe plan local,daca aveti piata de desfacere,pentru a sti ce afacere sa incepeti.
COMERTUL,en detail,ar fi bun pentru inceput(cheltuieli mai putine),dar sa acoperiti o zona unde sa nu aveti prea mare concurenta,sa gasiti o locatie cu vad bun,care sa nu coste mult si sa nu aveti angajati pentru inceput(ca sa nu mai coste si salariile lor,impozitele la stat).Sau PRESTARI SERVICII,daca va pricepeti la ceva anume:reparatii calculatoare,frizerie,transport marfuri,aprovizionare magazine cu produse industriale,alimentare cu legume si fructe,etc.
PRODUCTIA,AGRICULTURA,implica prea multe:utilaje,angajati,locatie sau teren,consumuri mari la curent,gaz,combustibili, etc.
Sfaturile astea sa stii ca ti le da un om, care are o afacere(intai productie, apoi a facut si comert), a mers foarte bine 20 ani,dar acum a scazut binisor(in zona Moldovei,totul este la pamant) si am ales acum pensia, decat munca in van.Dar, astept vremuri mai bune si fiind inca in putere, sper sa pot porni afacerea din nou, mai ales cu productia.Dar, la 60 de ani pe care ii am,nu cred ca o sa apuc prea devreme,revigorarea economie.
Sunteti mai tineri,aveti mai multe idei poate,aveti de unde va inspira, dar nu riscati de la inceput, prea multe finante, ca odata pierdute, greu va puteti reveni! Bafta!