| ivette a întrebat:

Ma numesc Gabriela, am 37 ani si sunt din Oradea. Nu stiu cum sa incep, imi este tare greu sa scriu dar trebuie sa cer un ajutor sau un sfat, sau cel putin ma simt mai bine daca spun ceea ce simt ca oricum nu mai am cui sa-i spun ce am pe suflet. Sunt foarte disperata sin nu stiu cum sa rezolv situatia actuala.Normal ar trebui sa judec limpede dar nu am puterea si rog din tot sufletul daca ma puteti ajuta.
Am sa incep cu acum trei ani deoarece de-aici a inceput totul sa nu mai mearga nimic bine.
Acum 3 ani am divortat de sotul meu din cauza ca eu nu puteam sa am copii, deoarece am avut un fibrom uterin gigant. Trebuia sa ma operez dar medicii nu prea ma sfatuiau din cauza varstei. Oricum sarcina nu puteam sa o duc, iar daca ma operam tot nu mai puteam avea copii. Deci am divortat ca asa a vrut fostul meu sot. Mi-a fost tare greu, ca sincer imi doream si eu sa am o familie, dar poate asa a vrut Dumnezeu.
Am trecut si peste aceasta situatie si m-am linistit cu gandul ca asa trebuia sa fie., Pana cand am cunoscut acum 2 ani adica in 2007 un barbat care mi-a inteles toata situatia si a acceptat sa ramanem impreuna, si cu care ma inteleg de minune si pana in ziua de azi, suntem alaturi unul de altul si la bine si greu. Pana la urma m-am si operat de fibrom, mi s-a facut histeroctomie totala. I multumesc lui Dumnezeu sunt bine. Acum Eu si cu actualul meu prieten trebuia sa o luam de la zero ca asa era situatia, dar cu puterea si dragostea noastra am sperat ca vom reusi, si speram si acum ca Dumnezeu nu ne va uita.
Asa ca dupa ce mi-am revenit si m-am pus pe picioare am zis sa deschidem o afaere impreuna ca numai asa vom putea sa mai ne luam si o casa si sa putem trai mai departe, ca din salariu nu prea mai aveam sanse. Binenteles bani nu am avut, asa ca trebuia sa ne imprumutam de la banca, dar cum ipoteca nu aveam si nici un fel de garantie, mama mea a ipotecat pentru noi garsoniera ei.
Afacerea a mers destul de binisor, incat sa putem trai dar nu ca sa ne mai luam si casa, trebuia sa platim banca. Anul trecut in 2008 prin noiembrie au cam scazut vanzarile sin nu prea mai reuseam sa platim nici banca.Am inceput sa vindem din lucruri pentru a acoprii ratele, dar acum nu mai avem ce sa mai vindem, am mai lasat o rulota comerciala, ca macar asta o mai putem duce prin targuri festivale, ca aici mai putem sa facem ceva bani. Binnteles ca nu reusisem sa fim la zi cu ratele, deoarece ianuarie, februarie si martie erau destul de slabe si nu reusisem sa strangem destui bani pentru rate. Am depus in fiecare luna dar nu destui ca sa acopere ratele. Sincer tot ce am castigat am dat la banca. Am zis ca vine vara si vom putea sa ne redresam si noi. Acum este aprilie si am primit o instintare judecatoreasca ca in termen de 2 zile sa achitam suna restanta de 8700 ron, ca altfel se va face executarea silita.
Am luat legatura cu banca sa incercam sa ajungem la o intelegere si sa ne mai lase inca pana la sfarsitul luni mai, binenteles ca pe parcurs le mai dam cat avem, dar nici nu vroiau sa ne asculte. Asa ca am venit destul de dezamagiti de la banca. Am vorbit cu mama si i-am zis ca singura solutie ar fi sa se mute cu noi in chirie si sa vindem garsoniera cu acordul bancii, ca macar asa mai ramane din bani, altfel banca o reevalua la bani putini si este mai rau. Dar ea a zis ca nu mai merge din casa ei decat intre patru scanduri.
Ma asteptam la un asemenea raspuns, mai ales ca la varsta ei de 78 de ani sa mai mearga in chirie, dar nici nu as vrea sa o pierd in asa fel, mai ales ca nici bani de imormantare nu am si cred ca o sa o am pe constiinta toata viata, ca din cauza mea am pierduto.  Acum ma intreb ce mai pot face in acesta situatie si cum o mai pot salva. Stiu sigur ca nu sunt singura in acesta situatie, dar totusi sper ca cineva ma aude.
Trebuia sa spun ce am pe suflet ca ma doare foarte tare de cea ce seintampla.
Multumesc

7 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Ma gandesc la o refinantare. Adica sa iei alt credit cu alte conditii de rambursare, de la o alta banca sa achiti creditul prezent si apoi sa fixezi niste rate decente cu noua banca. Nu stiu daca este asta solutia dar poti intreba despre aceasta idee un consultant financiar de la alta banca. Iti recomand Banca Transilvania. Merita sa incerci. Succes!

| MisterKat a răspuns:

Desi e cam tarzior raspunsul meu, poti apela la la ajutorul unor prieteni, stii cum se zice, prietenul la nevoie se cunoaste sau poti apela la fostul tau sot. De asemenea si acel nou barbat poate pune osul la munca, sa vanda vreo masina sau sa faca curse de taxi. Ai putea discuta cu un consultant de la banca, poate ai norocul sa dai peste un om in adevaratul sens al cuvantului. Poti cere o reesalonare a creditului, o prelungire a contractului astfel incat sa poti plati cei 8700 de lei (banuiesc ca sunt ultimii bani pe care ii mai ai de platit pentru "a stinge" creditul). Sunt si tot felul de consultanti financiari, mai bine apelai la un astfel de specialist inainte de a-ti dezvolta afacerea. Eu nu prea am citit multe carti si tratate despre afaceri, dar sa stii ca pentru a avea succes in afaceri trebuie sa oferi clientului serviicile pe care ceilalti patroni nu le ofera. De ex. daca tu ai o brutarie si vinzi produse de panificatie, dar faci si livrari acasa si dai discount-uri atunci sigur vei avea mai mult succes decat un alt patron care are o brutarie dar care nu da discount-uri si nici nu ofera sa zicem. servicii de livrare acasa. Simplu, nu? Un pont ar fi sa faci o gradinita/cresa particulara. Copii mici sunt o gramada, multi raman pe dinafara si stau acasa sau cu bunicii. Sunt multi pariniti cu o situatie financiara destul de buna si care pot plati taxa pentru gradinitia/cresa.

De exemplu, poti consulta site-uri cu idei de afaceri si poti consulta reviste de specialitate. Eu iti urez mult succes! Trebuie sa ai incredere pentru ca doar asa vei reusi! Si daca viata nu ar avea ceva adrenalina, atunci ar deveni plictisitoare si monotona, Asa-i?!

E bine ca te descarci de sentimentele negative! Poti vorbi si cu un psiholog sau cu un avocat. Banuiesc ca ar trebui sa fie psihologi/avocati care ofera consultatii gratuite pentru ca sunt platiti de la stat. Asa ar fi normal.

O zi superba sa ai! Si nu uita. Incredere!

Daniel.

| nicp a răspuns:

Sfatuieste-te cu un calugar.

| RimePeHartie a răspuns:

Incearca sa iti gasesti de munca in afara tarii...peste granita se plateste mai bine si poti trimite bani acasa luna de luna. intelegete cu banca si spune'le ca trebuie sa te duci sa muncesti si in fiecare luna trimiti bani mamei tale sa achite o parte din datorie si asa usor usor o sa treci si peste asta
Succes sa ai o viata frumoasa:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte grea situatia ta. Dar cu timpul vei trece peste.Bancile sunt nenorocite.Trebuie sa ai incredere in fortele propii si sa nu te lasi doborata de loviturile vietii. Ea te loveste din cand in cand, dar arata ca nu esti slaba.Sucess si sper sa iti rezolvi situatia.

| doinisor a răspuns:

Din pacate ai doar 2 variante ori platesti banca ori accepti sa tio ia banca oricum altceva nu prea ai ce face sau poti incerca resalonarea datoriilor.iti doresc toate cele buna.

| AlexandraAlexa2014 a răspuns:

Pentru refinantare va recomand http://creditoradea.ro/

eu am primit o solutie salvatoare. De asemenea am mai apelat pentru diverse imprumuturi.

Toate cele bune!