| InTheAir a întrebat:

Hello TPU,
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii (concrete, nu copy-paste) despre pensia privata obligatorie?!? De maine incep primul job, cu contract de munca, cu "acte in regula" cum s-ar zice, n-am mai lucrat, e primul job. Si multi imi spun de "pensia privata obligatorie" si ma uit ca la felul 4 la ei. Habar n-am cu ce se mananca. Ok, stiu ca sunt niste bani care se aduna si cand iesi la pensie ii primesti pe langa pensia de la stat, dar cum "demarez" treaba cu pensia privata?!? Sau nu "demarez" eu?!? Ma instiinteaza cineva cu privire la asta?

2 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

In momentul in care te angajezi te obliga sa iti faci aceasta pensie privata oblogatori in care 2% din ceea ce merg la stat ti depoziteaza acolo.
Sunt mai multe firme care fac acest lucru dar ai 30 de zile din cate stiu eu sa iti alegi tu una...sau aleg ei pentru tine. Eu personal am fost repartizat la una din firme. Daca ai alte intrebari putem discuta!
Nu te speria nu e ceva care sa iti faci un stres

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca preferi tu vreun anume fond de pensii te duci frumos acolo si spui ca vrei sa iti faci pensie privata la ei. daca nu vei fi repartizat aleatoriu la un anume fond