| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salutare, as vrea sa ii fac mamei mele pensie privata, sa ii platesc dar nu stiu cum se face si nu prea am gasit informatii pe net asa concrete. Stiu ca sunt 3 piloni de pensii da habar n am care diferenta intre ele asa. Si daca pot plati pensia privata pe mai multi ani odata, Multumesc dau funda

Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut!
Pilon 1-pensia de la stat care este platita automat din salariu.
Pilon 2-pensia la privat la care se cotizeaza un procent din cea care se duce la stat.La fel se duce direct din salariu.
Pilon 3-pensia privata facultativa.Adica platesti la brokerul de pensii private.Bani in plus.
Despre pilonul 2 ia legatura cu brokerii ca te rezolva imediat.Te lamuresc ei si in ce priveste pilonul 3 ca aici este profitabil pentru ei.
Sincer, eu recomand NN.Ma inteleg bine cu ei.Am doar pilon 2 la ei.Personal,nu vad sensul la pilonul 3, dar fiecare cu ale lui.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la unii din marii brokeri de pensii private si te lamuresc ei cum

nn, alianz, bcr, brd, bt