| anonim_4396 a întrebat:

Cat voi avea pensie daca nu depun la stat decat pensia obligatorie? (platita de angajator)

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Depinde de citi ani ai cotizat la stat. si daca iesi la pensie la limita de virsta sau la cerere, Sunt multe criterii e greu de sp cit va fi pensia Iti pot da un ex sotul meu a lucrat la cfr are 35 ani vechime si din care 22 la grupa 2 adica conditii grele a avut salariu de 13 mil si are pensie 9 mil deci nu e mult asa ca tu vezi daca te incadrezi cit de cit in vechime sau ceva care sa se potriveasca si,,, vezi ...mai mult de 6 7 mil nu prea sunt pensiile la cei care au muncit cinstit Pt ei si au facut pensii bine saracii asa vor muri saraci,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

| pepe a răspuns:

Depinde de salariul pe care il ai acum, cu cat este mai mare cu atat mai bine. De preferat sa iti faci si pensia privata obligatorie si cea facultativa pentru ca asa o sa ai o pensie mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de salar si de anii munciti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Angajatorul iti plateste pensie la stat? Zi-mi si mie unde lucrezi, ca ma angajez si eu acolo. Esti unic in analele angajatilor.