| CyberneticGOD a întrebat:

Idei afaceri.

Salut, cum spune si titlul, sa presupunem ca esti un tanar pana in 30 de ani cu studii medii si doresti sa te apuci de o afacere, dispui pentru inceput de o suma pana in 10 mi de euro si speri sa ai o idee de afacere care ar primii aprobare si sprijin financiar si de la U.E.
Cam ce idei crezi ca ar fi finantate de Uniunea Europeana? (conditiile si hartogaraia o gasesti pe m.f. publice,)
Ceea ce vreau sa te intreb pe tine cititorule: ce afacere ti-ai face tu? cum ai aborda totul, sa presupunem ca orasul e pana in 24 mi locuitori. oras mic. Te-ai arunca pe online? ti-ai face un magazin pe online? un aprozar in oras? pe alimentatie? pe funebre?

Răspuns Câştigător
| boker a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti la ceva precum mica productie, personalizat, care sa nu depinda doar de puterea de cumparare a orasului, in special in cazul unui oras mic si pentru a nu intra in competitie cu firme mari, care fac totul in serie si nu-si permit personalizari. Iar pentru fonduri europene iti trebuie ceva care sa creeze plus valoare si nu vei primi asa usor pentru o afacere intr-un oras mic, doar daca e ceva de perspectiva, probabil mai putin online. Poti incerca www.ereb.ro sa-ti faci o idee de ce afacere ti s-ar potrivi.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

As cumpara 2 hectare in afara orasului si al cultiva legume, iar livrarile le-as face pe baza de abonament.