| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate indica careva un furnizor(sau mai multi) en-gros de piese hardware second-hand? Sau macar o idee de a gasi un astfel de furnizor (legal).
Imi poate spune cineva daca exista 'riscul' ca o firma de service calculatoare (notebook/laptop) + vanzare second-hand, sa depaseasca cifra de afaceri de 200 000 RON?
Cum este mai bine sa te declari in cazul unei astfel de firme, 'platitor de TVA' sau 'neplatitor de TVA'?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Hai sa fim seriosi, pe praful asta stii ce inseamna 200 000 ron? Platitor, ca sa-ti recuperezi tva si sa vrea sa-ti vanda marfa distribuitorii!

| tapuf a răspuns:

Cel mai bine e sa nu te declari platitor de tva din prima. E bine sa incepi ca neplatitor de tva si dupa aia daca ajungi sa depasesti suma te declari platitor de tva. Invers nu se poate, adica sa devi din platitor, neplatitor