| Andrei663 a întrebat:

Îmi poate spune cineva ce este un broker? Mai pe înțeles as vrea, nu o definiție de pe google. Am tot cautat dar chiar nu îmi dau seama cu ce se ocupa o astfel de persoane. Luminați-mă vă rog.

Răspuns Câştigător
| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Adica tu ai un mar la 5 lei vrei sa-l vinzi cat mai repede si pe bani mai multi dar nu ai unde, eu broker vasile stiu unde pot sa vand marul cu 8 lei dar cu conditia sa-mi dai si mie 1.5 lei, mergem vindem marul tu iei partea ta de bani eu iau partea mea de bani. brokerii sau agentiile imobiliare e cam tot aia.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Un broker este o persoana care te ajuta sa faci ceva,depinde ce anume vrei sa faci.
Iti poate gasi clienti pentru a vinde ceva, iti poate gasi joburi si asa mai departe, iar tu il platesti pentru serviciul asta.

Este daca vrei un intermediar intre tine si o alta parte. El face bani stand pe scaun la el acasa sau intr-un birou vorbind la telefon, iar tu behai cu munca laughing asa mai pe scurt, deci te ajuta dar nu il vezi, nici nu stii cine este

| shu7e a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de brokeri.
Sa zicem ca vrei sa cumperi 2 kg de mere. Daca mergi la livada sau la depozit astia n-or sa-ti vanda tie 2 kg si or sa te trimita la piata sau la magazin. In toata aceasta ecuatie brokerul este magazinul de unde mergi tu sa-ti cumperi mere. El este practic intermediarul dintre tine si ofertant. Spre exemplu vrei sa cumperi actiuni la Apple. Nu stiu exact de la ce suma s-ar uita Apple la tine sa-ti vanda actiuni dar cel mai probabil e o suma care nu o ai la moment. In schimb, prin itermediul unui broker poti cumpara chiar si 1 actiune la acelasi Apple. In general acest tip de broker este o companie de investitii sau trading (in stock, shares, forex...)
Mai sunt brokeri de asigurari si brokeri imobiliari (or mai fi si altfel dar nu-mi vin in minte la ora asta)
indiferent de care tip de brokeri ai nevoie ai grija sa fie acreditat si sa-ti asigure sumele investite (in cazul in care vrei sa investesti pe termen lung sau tranzacionezi). Aici deja discutia e mai lunga