| alex19051988 a întrebat:

Imi puteti spune pas cu pas ce trebuie sa fac ca sa imi deschid un PFA? Am auzit ca sunt mai multe tipuri de PFA, se poate face totul online sau trebuie sa ma duc si la institutiile statului cu toate documentele? Dupa ce imi deschid PFA-ul trebuie sa imi angajez un contabil autorizat sau pot calcula si eu personal? Platesti ceva taxe daca nu depasesti cele 12 salarii minime brute si ce pot deconta prin PFA? Cine se pricepe sa imi trimita linkuri de site-uri sau documente word sau pdf ca sa le citesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Ce trebuie avut in vedere la deschiderea unui PFA

Persoana fizica autorizata este pretabila pentru cel/cea care vrea sa lucreze pe cont propriu intr-un domeniu in care este specializat/specializata, astfel incat in comparatie cu un SRL, personala fizica autorizata va fi nevoita sa dovedeasca pregatirea in domeniul respectiv. Pe de alta parte, PFA-ul este cel mai usor de infiintat in ceea ce priveste procedura de inmatriculare.

Pentru a infiinta un PFA este nevoie de un numar mai mic de documente, nu are nevoie sa foloseasca serviciile unui contabil autorizat, contabilitatea fiind simplificata pentru acest tip de forma juridica. De asemenea, detinatorul PFA-ului este considerat angajat propriu, insa poate incheia un contract individual de munca si cu alte persoane sau firme.

Deseori, PFA-ul este comparat cu SRL-ul in ceea ce priveste avantajele, iar agentii nostri va pot explica atat avantajele cat si dezavantajele fiecarui tip de societate, astfel incat sa luati o decizie informata in momentul in care va hotarati sa infiintati o firma. Va putem ajuta atat cu inmatricualrea unui PFA cat si a unui SRL."

tot articolul aici:
https://www.infiintare-firma.ro/infiintare-pfa

Iar aici un video ajutator, explicat pas cu pas:
https://www.youtube.com/watch?v=ZX7W1A1E-II

| GabiDumitrescu a răspuns:

In ce oras asta? In principiu, e un singur pas - te duci la o firma care se ocupa cu asta si ii lasi pe ei sa isi bata capul.

| ZyRRe a răspuns:

Sunt diferite site-uri care se ocupă ei de tot pentru 300-400 lei și nu-ți mai bați capul. Da, ai nevoie de contabil.