| Artemis a întrebat:

In general la cat timp dupa ce ai primit o amenda trebuie sa o platesti? Si daca nu o platesti in acel termen ce se intampla? happy
FUNDA :*!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, amenda trebuie platita in cel mult 30 de zile de la data primirii procesului verbal de contraventie. Daca nu ai motive bune sa o contesti atunci este bine sa o platesti in 48 de ore, mai ales la acele contraventii la care se aplica prevederea cu plata a jumatate din amenda daca este platita pe loc ori in 48 de ore. Daca nu o platesti in termen se poate pune in executare silita ori te poate obliga la munca in folosul comunitatii. Numai bine!

| bianca a răspuns:

Eu am luat o amenda la ratb si mi-a venit dupa un an, nici acum nu am platito

tatal meu la fel, o amenda rutiera si nu a platit-o nici in ziua de azi

ce sa iti faca?
la cat fura ei oh go on

| ionutz03 a răspuns:

Poti sa o platesti in max 48ore primiurea amenzii si atunci o platesti la jumatate, sau dupa 48 ore o platesti total in timp de aproximativ o luna, iar daca nici atunci nu o platesti o sa iti vina la impozit.

| spank17 a răspuns:

Se trece la impozit din cate stiu daca nu o platesti. Termenul depinde de amenda am impresia

| OSCARtoons a răspuns:

Si eu am luat amenda ca am rupt ceva de pe spatiul public exact cand trecea politia n-am platito si n-am patit nimicthinking Fapta a fost uitata