| Spike7262 a întrebat:

Ce se intampla daca nu platesti o amenda primita pe autobuz in termen de 15 zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-o platesti in 15 zile nu beneficiezi de plata a jumatate din minimuil prevazut pentru respectiva amenda ci va trebui s-o platesti intreaga, respectiv cat s-a stabilit prin procesul-verbal de contraventie.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii.

| Spike7262 explică (pentru Ioandelasal):

Executarea silita consta in retragerea sumei originale din cont bancar/salariu sau o sa fie alta suma?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Spike7262):

La suma amenzii se vor adauga si ceva cheltuieli de executare silita.