| anonim_4396 a întrebat:

In istoria Euro cand a avut cea mai mica si cea mai mare valoare in comparatie cu leul? Vreau sa stiu cam cat de profitabila ar fi valuta.

Răspuns Câştigător
| ale28bz a răspuns:

O sa fiu ceva mai explicit, nu o sa ma rezum la a scrie o cifra, ci am sa iti explic rationamentul dupa care poti face profit din,, afacerea euro'' vara e perioada propice de a converti lei in euro, motivatia in sezonul cald fluxul de euro din tarile europene creste asa zisi,, capsunari'' vin in concediu cu euro si schimba in tara pentru diferite cheltuieli chiar investiti, de asemenea balanta Romaniei se inbunatateste intrucat esporturile cresc in perioada calda. Iarna insa datorita fenomenelor specifice productia Romaniei scade sau este inexistenta (cea agricola) motiv pentru care importurile cresc implicit si euro, toate bune si frumoase pana acum am stabilit orarul de tranzactie, insa mai sunt si alti factori care pot interveni in cresterea sau scaderea cursului, creste valoare euro in cazul in care in Romanie au loc miscari sociale si politice destabilizatoare, sau anumite tari europene cum ar fi Germania Franta sa Italia anunta balanta pozitiza surprinzator de buna, sau anunta iesirea din criza a zonei euro, acestea au efect de crestere, masurile care duc la scaderea euro sunt clar in sens invers, vesti bune in Romania si destabilitate in zona euro insa nu prea mare, intrucat ar afecta si Romania. Am sa iti spun ca trebuie sa tii cont ca ai sa cumperi la un pret de vanzare si ai sa vinzi la pretul de cumparare, asa ca o parte din rentabilitate este diminuat de acest factor Ex. daca azi ai cumpara 1 euro ai face-o in schimbul a 4 450 ron si ai vinde acelasi euro cu 4.350. trebuie sa ti cont de asta, perioadele in care profitul din aceasta rata de schimb au fost perioadele dificile pentru Romania si stabile pentru Europa. sfatul meu e sa investesti in aur, euro avand la ora actuala o rata de rist pprea mare, Rata de risc care nu se regaseste in castigul de doar 10%

| YourB0SS a răspuns (pentru ale28bz):

Multumesc pentru raspuns, stiam ca daca investesti in aur este cel mai ok sau in bijuterii, am observat ca valuta merge bine doar daca investesti foarte mult, iar resursele mele nu-s "colosale".big grin

2 răspunsuri:
| TizZu15 a răspuns:

Cea mai mica-3, 3lei
Cea mai mare-4, 7lei