| Ichigo a întrebat:

In opinia voastra cam cati bani v-ar placea sa aveti salvati in caz de orice? Ca nu stiu daca am salvati destui sau care ar fi o medie a romanilor in ceea ce privesc economiile.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

1 milion de euro asta in cazul apocalipsei si imi mai pot rezerva un bilet dus spre Marte happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce intrebare e asta cat bani v ar plăcea sa aveti. E cineva caruia nu i ar placea cat mai multi?

| sierra1 a răspuns:

"nu stiu daca am salvati destui"

dacă vrei să iei un ziar de banii ăia (salvati!? - eu aș fi zis economisiți), poate-ți ajung

dar dacă vrei un maserati?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bani salvati in caz de orice? Banii se duc draq de la o zi la alta, preferabil e sa ai un rucsac/doua de supravietuire cu ce e nevoie in caz de calamitati daca esti nevoit sa o iei in pribegie in miez de noapte. Bine, a nu se intelege ca fondul de urgenta sunt aia 30 de bani pe care ii am in sectorul cu marunt al portofelului. Avem pusi deoparte vreo 20.000 RON intr-un cont separat, dar cum ziceam - banii aia sunt fix pix. In caz de ceva, ramii in fundul gol si fara semnal mobil/net, e mult mai important si valoros sa ai un rucsac de supravietuire pentru 3-5 zile. Iar asta nu te costa mai mult de 1-2000 RON sa il faci... dar ne lipseste mentalitatea.
In concluzie, as prefera sa am survival kits pentru toata familia si, daca e vorba de bani, cateva lingouri de aur usor de ascuns in incaltaminte/alte locuri unde nu m-ar cauta cineva.

| Sn4k3 a răspuns:

100 de mii sau 1 milion de euro mi-ar placea sa am salvati. Betivul de la colt cred ca ar vrea sa aiba si 5 lei. Deci depinde de ce ai nevoie/la ce te astepti, dar nu trebuie sa-ti stabilesti o suma exacta laughing, ce nu ai nevoie sa cheltuiesti/folosesti, bagi la pusculita. Macar 2-3000 de euro sa ai in caz de ceva presupun.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Greu de spus... Depinde de ce se întâmplă. De la un incendiu, la o problemă de sănătate ce necesită intervenții costisitoare sau necesitatea de relocare în altă localitate un serviciu și evident, cumpărarea unei locuințe acolo (unde prețul pe proprietate poate fi mai mare sau mai mic). Cu cât mai mult, cu atât mai bine. Eu încă sunt elev în a XII-a, deci nu o să pretind că știu cum e să fi 100% independent și să trăiești din propriul venit, dar presupun că dacă pe lună câștigi 2000 lei, să zicem și poți să trăiești lejer cu 1500, restul de bani pot fi împărțiți între capricii și economie. Cam jumătate, în jur de 250, ar merge pe capricii. Restul în fondul de economie. Și dacă nu consumi fix 250, ce rămâne poate la fel să ajungă în economii. Cifrele folosite sunt doar orientative. La orice venit se pot aplica cam aceleași principii. Și din câte știu, majoritatea românilor trăiesc încă în zone rurale, unde mulți trăiesc cu câțiva lei în buzunar și nu prea au ei economii, dar cei mai înstăriți probabil că economisesc constant bani.

| Ichigo explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Castig in total 3600 pe luna, chiria si cheltuielile sunt cam 1.000 iar mancarea cam 450-500. Incerc sa economisesc cam 2.000 de lei, si am 29.000 pana acum in cont. Ma gandeam daca e "suficient" si daca pot s-o las mai moale, ca viata e cam plictisitoare fara sa-ti iei chestii #consumerism.

| OriceEstePosibil a răspuns:

Eu cred ca ideal este suma de 10000 de lei/ 100 de milioane, pusi deoparte, de care sa nu ma ating, doar in cazuri de urgenta.