| ioanaionela442 a întrebat:

În trecut vindeam haine pe o pagină de Instagram, haine purtate de mine sau haine pe care le cumpărăm și nu apucăm să le port si aveau eticheta sau pur și simplu cumpărăm haine dintr-un second hand și mai apoi le vindeam pe pagina mea. Vindeam de câteva ori pe săptămână la prețuri mici prin poștă. Si as vrea sa ma apuc iar sa vand. Am 18 ani. Mi-ar trebui acte sau ceva pentru a efectua acest lucru?

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

Conform unei modificări aduse Codului de procedură fiscală, curierii vor trebui de acum să pună la dispoziția ANAF listele cu persoanele care trimit colete cu plata ramburs către persoane fizice. Astfel, firmele de curierat vor raporta lunar la fisc o listă cu următoarele informații privind livrările efectuate.
regularitate? Dacă vrei să te protejezi de riscul unei amenzi ANAF trebuie să înregistrezi o formă legală – fie un PFA, fie un SRL. sau sa faci declaratia unica la Anaf si sa platesti taxe