| anamaria82726 a întrebat:

Hei! Mi-am facut o pagina pe insta unde imi vand hainele pe care nu le port si pana acum le vindeam doar la mine in oras, dar mi-am dat seama ca am avut mai multe oferte din toata tara, deci m-am decis sa si livrez. Am auzit ca cea mai buna metoda este livratul prin posta cu plata in cont...imi puteti explica exact cum ar trebui sa procedez?
(Am mai livrat eu cu posta si nici pana acum nu mi-am primit banii)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai buna metoda e curierul cu plata ramburs. NICIODATA posta nu e cea mai buna varianta.

| anamaria82726 explică (pentru suntserios):

Pai tot cu posta se livreaza gen)). Mai nu stiu, nu ma pricep. Eu am fost la posta si am trimis un colet cu plata ramburs si nu mi-am primit banii, nu l-a ridicat sau nu am idee ce s-a intamplat

| suntserios a răspuns (pentru anamaria82726):

Posta e posta, curierul e curier

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamaria82726):

Suni cumparatorul si intrebi daca a ridicat coletul. in plus apare pe site-ul postii unde e coletul tau, daca a ajuns, etc. sau du-te la posta si intreaba ce se intampla

| aditimus a răspuns:

Adica cand cel caruia ii trimiti coletul el pune banii la posta iar posta nu iti va mai da banii fizic ci prin virament bancar.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Livrarile se pot face in doua moduri :
Fie colet cu plata ramburs (adica cumparatorul achita coletul cu valoarea hainelor si al transportului la ridicarea coletului)
Fie, inainte de a-i pregatii tu coletul cumparatoarei, ea trebuie sa iti depuna banii in contul tau bancar de (ing, bt, brd etc, nu stiu unde ai tu cont, la care banca), iar dupa ce tu verifici ca ti-au intrat banii, atunci ii poti pregatii coletul si trimite.
Cand iti depune banii, sa iti puna banii si de transport, astfel ca achiti tu transportul cand trimiti coletul si cumparatoarea doar ridica coletul.

Se procedeaza des sa fie ceruti banii in cont deoarece sunt multe persoane care comanda si nu mai ridica produsul, si atunci iti vine retur produsul, iar tu pe langa ca trebuie sa ridici coletul pe care l-ai trimis, mai trebuie sa platesti in plus si taxa de retur, pe langa transportul de dus.