| karlalov a întrebat:

Insist cu intrebarea mea de ieri deoarece inca nu am primit un raspuns concret! cat m-ar costa sa fac structura unei case de 150mp, 80mp parter si 70mp etaj, la parter bucatarie baie salon, etaj 2 dormitoare si baie, precizez ca e in mediul rural undeva pe langa tg. mures, m-ar interesa preturile indiferent de materiale, daca se pot da mai multe exemple ar fi perfect. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-am gasit rezolvarea dar va costa 10 E!
Intrati aici : http://www.ncase.ro/all.php alegi din partea stinga ce marime de casa va trebuie, alegeti un proiect si apoi cereti un -anteproiect -. Va costa 10 E prin sms. Veti primi un PDF cu panurile si costurile estimative.
Eu zic ca merita banii. ( adolf )

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.modstruct.ro/proiecte_case.php
mai incearca si pe aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am permis la prima postare ca si eu " anonimul " sa divagam...
Motivul este simplu. Lipsesc datele.
Daca vedeam un proiect, va puteam spune, macar aproximativ, costurile principalelor materiale...
Asa este greu de spus cit va costa.
Pretul depinde de :
-proiectul ales
-calitatea trenului de fundare ( un studiu geo sau macar niste informatii de la cineva din zona care a facut asa ceva )
-subsol sau nu
-materialul de constructie ales
Acestea de mai sus, dau tipul de fundatie necesara. De multe ori fundatia reprezinta 30 spre 40 % din costurile totale.
Pt " zidarie " depinde ce alegeti. Banuiesc ca v-ati orientat la BCA deoarece este eficient si spornic la construit.
Parerea mea este sa construiti din BCA, planseu de lemn, etaj mansardat din lemn. Se construieste repede, se " inchide/ acopera, rapid, materiale locale, lemn, gasiti.
Puteti face ceva ce sa se integreze bine in peisajul rural si sa fie si in ton cu vremurile.
Vedeti si aici : http://www.blog.noiconstruim.ro/......a-subsols/ ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolf, chapeau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersic! ( adolf )

| djciokolive a răspuns:

Http://www.riconstruct.ro/
suna aici te asigur ca omu se chiar pricepe la case. si lucreaza profi si curat iar pentru a te informa pentru ce ai nevoie vorbeste cu profesionisti e mult mai bine plus ca el colaboreaza si cu un arhitect foarte bun

| alex1911 a răspuns:

Depinde la ce te referi cand spui STRUCTURA. Intradevar depinde de multe aspecte : teren, materiale, proiect, ...si nu in ultimul rand manopera executantului. Daca imi dai mai multe detalii ti-as putea raspunde in proportie de 80%.

| karlalov explică:

Ms si eu la toti, chiar m-ati ajutat. deci multumesc inca o data.