| karlalov a întrebat:

As avea si eu o intrebare. cam cat m-ar costa sa fac strustura unei case de 150mp, 80mp parter 70mp etaj, in mediu rural?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce spuneam eu, ca vor incepe suturile?
Sa va explic stimate anonim! Rezistenta casei este data de structura de rezistenta! In cazul casei descrise de mine este vorba de structura de beton armat si pereti neportanti. In acest caz, peretii pot fi si din " ciunga " caci nu are importanta!
Este o perceptie gresita ca ploaia distruge casa. Daca apa a trecut de fundatie, pericolul este acelasi pentru casa, dar este mai costisitor in cazul peretilor din bca sau caramida, pentru renovare. In cazul ca apa a trecut de fundatie, la peretii din chirpici, paguba este minima.
Daca doriti va explic si motivele.
Solutia mea este calitativ peste asa ceva :http://www.casamea.ro/......irpici-179 ( adolf )

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acum depinde de zona

in unele zone sunt niste preturi de nimic iar in altele sunt niste preturi de iti cad fata, cel mai bine ar fi sa te intresezi sigur pe net;-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce materiale vrei sa folosesti. Exista posibilitatea sa faci la un pret extrem de mic si foarte modern dar asemenea solutii nu prea sint " inghitite de lume... Afara este un adevarat lux, la noi este privit cu scirba...
Fundatie beton, stilpi, grinzi, parter beton, peretii neportanti chirpici din lut, tavan/ podea lemn, mansarda lemn.
Pt asa ceva afara ai fi vedeta, aici... Sa vezi citi vor comenta negativ.
Singura problema " deosebita " ar fi peretii de chirpici de la parter. Sa sti ca sint si ecologici, asigura izolatie termica deosebita, fara alte materiale izolatoare, asigura un microclimat sanatos, permit aceleasi finisaje ca si peretii din zidarie normala. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In anul 2010 chirpici ...pai in epoca de piatra oamenii traiau in lux, nu gluma.Vine o ploaie, evident ca padurile au fost rase pentru minunata casa ecologica si atunci sa vezi distractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.incasa.ro/Casele_din_chirpici_sau_paianta_5311_651_1.html
Ia mai citeste si p-aici stimate adolf.
Etaj nu merge, pozele chiar alea date de tine sunt sinistre( aia nu e casa e maghernita ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimul mesaj. Eu v-am aratat ideea.
Se pare ca nu aveti notiuni de rezistenta constructiilor si n-ati inteles ce inseamna, structura de beton armat cu pereti neportanti. La asa ceva se poate face nu 1 etaj ci si 100 de etaje! Finisaje se pot face in acelasi mod ca la orice alta structura, totul tine de imaginatie.
Repet : STRUCTURA din BA cu pereti neportanti! Pereti chirpici. Etaj sau mansarda. Finisaje " de ultima ora ". Pret minim. ( adolf )
Ps. daca doriti, varianta din containere ...http://www.container.ro/case_vacanta_containerizate.htm / http://ecoble.com/2008/12/21/even-more-creative-shipping-container-houses/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mea culpa.Am vazut de-abia dupa ce am trimis mesajul chestia cu structura de beton.
Dar raman la parerea ca aceste case din chirpici sunt niste porcarii, in strainatate nu curge numai lapte si miere, asa ca sunt obligati sa traiasca mai rau decta animalele si d-asta ii iau pe sus la furtuni si se darama orase intregi, pentru ca au constructii din materiale de 2 lei, care in romania nu s-au folosit niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revenind la intrebarea ta, raspunsul de bun simt e ca ar trebui sa iei legatura cu un arhitect caruia sa-i spui exact tot ce vrei si el iti va face un proiect care va contine si un deviz estimativ.
Altfel, numai cineva care si-a facut de curand o casa similara ti-ar putea spune, ceea ce, tinand seama de gradul de maturitate al intrebarilor si raspunsurilor de pe TPU, nu prea exista pe aici.
Pe de alta parte cred ca-i poti spune arhitectului si ceva de genul : " am atatia bani, suntem atatea persoane care vor locui in casa, oferiti-mi cea mai buna varianta."

| karlalov explică:

Ideea e ca as vrea sa stiu niste preturi... daca mi-ati spune si cat m-ar costa si cu pereti de beton si cu pereti de orice tip as fi foarte fericita, am precizat mediul rural deoarece am intels ca difera preturile de la oras la sat, iar satul e undeva la 10 km de tg. mures. si in ceea ce priveste constructiile in strainatate, noi stam in spania, iar ceea ce vad eu aici, case ma refer cred eu ca sunt destul de rezistente, ideea e ca preturile materialelor de constructii aici e diferit de cele din romania, de aceea nu as putea eu sa fac un calcul matematic la cat mi-ar iesi structura unei case cu tot cu mana de lucru.