| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o firma mica unde am lucrat, sunt persoane care sunt angajate fara contract de munca si as vrea sa stiu la cine pot apela ca sa se ia masuri.
Patronul respectiv nu da banii celor care lucreaza acolo si acestia vor sa il denunte.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Angajare fara contract" nu exista.
Daca unii lucreaza la "negru", fara contract, atunci e riscul lor. Si a patronului, evident. Toti risca amenzi usturatoare.
Reclamatii se pot face la ITM ("fortele de munca").

| AlexSalutir a răspuns (pentru Bula):

Chiestia ii ca cei care lucra acolo nu vor sa fie luati la raspundere, ei vor sa ii fac patronului rau pentru faptul ca nu ii platesc cum ar trebui.
Daca intr-adevar toti vor fi luati la raspundere, atunci nu cred ca merita efortul... nu?