| DiavoloMarian a întrebat:

Buna TPU.Am lucrat la o societate 7 luni de zile, respectiv din ianuarie pana in iulie.contractul mi-a fost creat abia in luna martie cand angajatorul a avut o mica problema cu itm-ul, iar pe contract aveam program de 4 ore, iar salariul de 300ron.eu lucram 8 ore, si salariul il aveam de 1000 ron pe luna.toate bune si frumoase pana cand eram prea solicitat la munca si mi-am dat demisia. apoi patronul nu a avut sa imi plateasca salariul pe ultima luna,si mi-a dat doar jumatate din suma, si am semnat un singur stat de plata, fiind pe ultima luna iulie.In momentul de fata patronul s-a dat la fund iar acei bani eu nu mai am sanse sa ii scot de la el.Vreau sa apelez la ITM,dar nu stiu sigur daca pot scoate banii de concediu(care nu l-am avut) ore suplimentare (care nu erau trecute in contract,desi eu am acceptat sa lucrez sub normele acelui contract),spor de noapte,si salariul pe celelalte luni la care nu am semnat statul de plata martie,aprilie,mai. weekendu-l platit dublu (ceea ce nu a fost). mentionez ca ma cunosc de mult timp cu acel patron, dar este un om fara valoare, si vreau sa i-o coc.Pot sa rezolv ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu rezolvi problema amiabil poti sa dai firma in judecata, bineinteles daca poti dovedi tot ce-ai spus.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai cu ce să "o coci"!
El te-a plătit conform contractului, jumătate de normă, jumătate de salariu.
Restul este direct vina ta că ai acceptat un astfel de "compromis".
Pa, pa.

| KodrutZ a răspuns:

O sa primesti o *&^%. Ai fost de acord sa semnezi juma' de norma cind tu ai lucrat program intreg, acuma taci si inghite! Daca viitoare sa casti ochii mari cind semnezi ceva.
P.S. Prinde-l pe dobitoc, rupe-i capul, ai grija sa nu te vada/auda nimeni. O sa aiba si el tot atitea dovezi cit ai tu ca ai lucrat program full time...

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Poti, dar e mai greu si ai de umblat, nu stiu daca renteaza!
Inainte de toate, tin sa-ti reamintesc ca ai semnat singur acel contract in care erau prevazute doar 4 ore!
Sti cum e vorba gand vine vorba de acte,glontul prin hartie nu trece...
Faze e ca tu ai semnat,e greu sa demonstrezi contrariul.
Priveste partea buna, procesele de munca sunt gratuite, dar o sa te puna sa dovedesti.
La el e mai simplu, are un contract pe care tu l-ai semnat.
Eu zic sa mai incerci sa discuti cu el, e bine sa gasiti o rezolvare pe cale amiabila si o sa fie bine pentru amandoi.
Succes!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
In acest moment nu prea poti mai ales ca tu ai acceptat sa lucrezi in acele conditii desi nu era indicat. Sfatul meu este sa mergi mai departe si lasa oftica ca raul ti l-ai cam facut singur sad