| lifeistough a întrebat:

Intre un cont de economii in euro si unul in dolari care e mai avantajos?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns corect, deoarece cursul celor doua valute este foarte volatil, se schimba destul de repede si este greu de ghicit tendinta corecta.
In acest an, mai ales in ultima luna, am asistat la o depreciere a euro fata de dolarul SUA, in momentul de fata se pare ca exista o stabilizare, dar nimeni nu stie ce se va intampla pe viitor.
Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, acum ceva timp, indica diversificarea economiilor intre mai multe valute - leu, euro, dolar SUA etc, astfel esti mai ferit de riscuri.
Totul depinde de inspiratia fiecaruia, s-ar putea sa castigi ori sa pierzi. Succes!

| z8 a răspuns:

Eu zic ca in RON este cel mai avantajos. Dobanda reala este cea mai mare ( de obicei ). Dobanda reala = Dobanda nominala ( aia pe care o vezi tu pe reclame si pe contract ) - inflatie. Dobanda reala este cea ce conteaza. Uita-te pe un istoric de inflatie ( sa vezi cat a fost inflatia in romania pentru. a avea o idee cam cat va fi in viitor ), pe inflatia dolarului si a euro, fa calculele si ia decizia cea mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic euro, desi nu stii ce-ti rezerva viitorul.Risca si poate vei castigabig grin