| troleibuz a întrebat:

La ce varsta credeti ca o sa va permiteti sa luati un apartament cu banii jos?

46 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iti pui banii deoparte (cat ai da pe rate lunare la banca), atunci in 8-10 ani poti cumpara "cash" un apartament sauchiar o casa.
Daca iei imprumut de la banca, atunci ratele le platesti 20-30 ani, bani din care la sfarsit ai putea avea 5-6 apartamente!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil dupa vreo 40 de ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un calcul complicat.
as fi putut la 30 sa imi iau, dar ar fi fost vorba de un apartament mai mic decat mi as fi dorit, intr-o zona care nu imi placea si ar fi trebuit sa renunt la vancate, iesiri de weekend samd. Nu vad asta ca fiind un compromis acceptabil.

| troleibuz explică (pentru suntserios):

Tu esti programator am inteles, ai un salariu peste medie.

Ce părere ai despre visul acestui baiat?
https://www.tpu.ro/......preuna-cu/

| suntserios a răspuns (pentru troleibuz):

Treaba lui si visul lui.

Romanul e ahtiat dupra proprietare. Sa faci eforturi supraomenesti doar sa detii un apartament intr-un bloc vechi de 50 ani si 45mp repet mi se pare un compormis pe care eu nu il vad acceptabil.

| sierra1 a răspuns:

Din salariu mimim, 2 camere nenorocite - ajunge la vreo 10 ani

ai moștenit o mătușă bogată? - mâine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ar fi o prioritate, as putea vinde una-alta, si l-as lua acum.
Dar nu e deloc.
Bani cash cat de un apartament nu as tine niciodata, ar insemna sa fiu foarte bogat sau foarte zgarcit.

| LoveSleep a răspuns:

Avand in vedere ca am acum 25, as zice ca la 27-28.
Dar in realitate va fi mult mai tarziu, pentru ca nu mi-as irosi niciodată toti banii pe un apartament.
Imi voi cumpara unul cand o s-o pot face cu maxim 20% din banii pe care îi am.

| Frank51 a răspuns:

Până să iei un apartament, trebuie să stai în alt apartament, cu chirie.

În cazul cel mai fericit, în care stau cu părinții, și am un salariu mediu de 3500 de lei, și cheltuiesc maxim 1000 lei, rezultă 120 de luni(10 ani) pentru un apartament cu 2 camere de 60.000€. Dar un om matur nu poate sta cu părinții(eu cel puțin vreau intimitate, poate mai sunt alții care n-au nevoie...) și este de 2 ori mai greu.

Prefer să plec în străinătate și să stau maxim 3 ani pentru aceeași sumă.

| troleibuz explică (pentru Frank51):

Un om realist.

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

Imi cer iertare ca iti spulber visele, dar taramul cu unicorni sa stii ca nu exista. La fel si Mos Gerila.
Suma asta (in,, maxim"trei ani), fa un calcul rapid, ar insemna peste 1650 de euroi pusi deoparte in fiecare luna.
Fara papica, dormit, tigari si alte,, necesitati''. Sau apa de la buda, ca si aia vine platita, indiferent unde vei sta. Asta daca nu te caci in padure.
Cheers

| Frank51 a răspuns (pentru FreddieM):

Îmi place că nici măcar nu știi cum mă cheamă, dar știi sigur câți bani fac, unde stau și ce cheltuieli am happy

Am dat un exemplu în 3 ani, se poate și mai repede, se poate și mai târziu în funcție de cât de tare vrei asta. Am lucrat în Germania și câte 12 ore pe zi, în unele luni poți lua ~2000 lejer, dar desigur că trebuie să mai sacrifici din timp și energie. Nu vreau să te judec, dar atitudinea ta mi se pare cel puțin antipatică și dezagreabilă( atitudinea ta, nu tu personal, deci poate înveți să ți-o schimbi, sfatul meu).

| Nemessys a răspuns:

Sincer, iti multumesc ca ai pus intrebarea asta rolling on the floor.
Am citit majoritatea comentariilor si pot spune ca am ras pe cinste. laughing
M-am distrat foarte tare cand am citit ca multi cred ca trebuie sa castigi la loto ca sa-ti permiti un amarat de apartament, sau sa stai cu parintii 10 ani si sa faci eforturi supraomenesti lucrand la 2 job-uri pentru a-ti permite unul rolling on the floor))))))))

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

Cat castigi in prezent?

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Ma bucur ca ai adaugat,, in prezent" deoarece raspunsul meu o sa expire la sfarsitul anului.
1500-2500 de euro brut minus 10% impozit pe venit + sanatate, deci netul este destul de aproape.

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

Sa inteleg ca nu platesti contributiile de asigurari sociale?

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Nu pentru ca nu trebuie.

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

De ce?

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

Nevermind, am citit prost. Dar in orice caz ceva e in neregula pentru ca nu ai cum sa ai brutul apropiat de net. Daca ai plati corect taxele, ai ramane cu jumatate.

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Ești paralel cu subiectul laughing)))
Eu momentan venitul meu îl declar prin declarația unica care se completează o data pe an și după aia plătesc doar 10% impozit plus sănătate în cazul în care depășesc cele 12 salarii minime pe economie. Asa este legea. Dacă atât îmi spune anaful ca trebuie sa dau, eu atâta dau. Cine sunt eu sa comentez?
Când o sa îmi fac firma o sa plătesc doar 3% impozit, nu 10.
Deci da, plătesc taxe corect. Dacă nu plăteam, eram sancționat happy
Anagajtii sunt obligați sa plătească 40% din salariul brut ca și taxe la stat, eu nu sunt angajat.
Acum înțelegi?

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

Stiu codul fiscal pe de rost.

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Da... am vazut in comentariul precedent in care m-ai acuzat ca nu platesc taxele cum trebuie.

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

Am văzut și eu cat minti la faza cu netul și brutul.

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Ma scuzi ca te intreb dar cati ani ai?
Mai citeste inca o data ce am zis in raspunsul cu netul si brutul.

Apoi arata-mi si mie cat platesti taxe din activitati independente dupa ce iti declari veniturile prin declaratia unica. Ai zis ca stii codul fiscal de de rost. Te ascult domnu' contabil ca poate dumnveavoastra stiti mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Hyacinth):

M-am exprimat gresit. Asa spune codul fiscal *

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru Hyacinth):

Nu poate. Nu stie despre ce vorbeste.

| Zuzu1991 a răspuns:

99 de ani

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nu poti sa faci nimic din cauza sitemului si a tarii in sine.

| RobertMoon a răspuns:

Daca câștig la loto la 22, daca nu câștig după 35 e estimarea mea.

| PineapplePizza a răspuns:

Teoretic, calculand cu castigurile pasive si active din momentul asta, dupa 6-7 ani, dar apartamentele sunt oribile si nu, nu sunt fan nici al ratelor nici al apartamentelor deci cam dupa 20 ani dar imi fac o casa...

| Legion7X a răspuns:

Când ai banii cash. In România în orice caz Nu. Nu se compară cu salariile de afară. Poate să fii inginer, Director etc.

| DonEduardo a răspuns:

Cum adica"cu banii jos"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30 şi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce as face greseala sa iau cu banii mei cand pot lua cu banii altor oamenii (banii bancii)? laughing

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca la banca dai dobanda cat un al doilea apartament si e un stres pe termen lung.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Da, ai dreptate, dar e putin si asa. eu persoanal pe bursa daca investesc o suma x, la fiecare 7 ani se dubleaza, deci e mult mai bine fata de banca care in 30 de ani iti cere dublu pentru credit.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca o sa vina troleibuz și o sa îți spună ca bursa e făcătură, ca ai aflat tu de bursa de la antreprenori guru de pe internet și acum vii aici și spui asta.
La fiecare 7 ani se dublează banii? Aia sunt bani nemunci domn'le deci nu sunt bani cinstiți.

| JustDeedee a răspuns:

În cazul în care câștig la loto și, pe lângă, descopăr o rudă foarte bogată care moare azi și îmi lasă mie toată averea, cred că și la vârsta mea pot să îmi iau apartamentul visurilor mele cu banii jos chiar și mâine...

Răspuns utilizator avertizat
| StefanDrg a răspuns:

La salariile din Romania, cred ca pe la varsta de 90 de ani, daca pui bani deoparte de la 3 ani, cam asa

| Fabianaa a răspuns:

27-30 de ani.

| anonimus010101110 a răspuns:

22, daca muncesti de la 16 ani si mai primesti si de la parinti cv, la 22 de ani iti poti lua un apartament frumos

| MAJDALURUT32451 a răspuns:

La 30-40 pentru ca traiind in Romania e greu