| Demeister a întrebat:

La noi în România, este adevărat că oamenii care câştigă mulți bani, în general nu plătesc impozitele/taxele la stat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum castiga banii. Daca ii castiga legal atunci, de regula, isi platesc impozitul si contributiile, daca ii castiga ilegal atunci nu platesc.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Dar de ce oamenii care câştigă legal banii îşi plătesc, de regulă, impozitul şi contribuțiile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Foarte simplu: banii castigati legal sunt consemnati in acte si nu pot ascunde castigul. De asemenea cei care castiga legal sunt, de obicei, mai corecti decat cei care obtin venituri ilegale.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Dar de exemplu, dacă eşti un electrician, instalator sau zidar de elită poți să-ți ascunzi veniturile chiar şi dacă eşti un PFA?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Poti sa le ascunzi dar cu riscul de a fi condamnat pentru evaziune fiscala.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Deci cel mai bine este să fi cinstit.
Dar dacă eşti cinstit vei fi mai bine văzut de către lume?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Da, asa este.
Si, de obicei, oamenii cinstiti sunt mai bine vazuti, de catre majoritate. Sigur ca infractorii pot sa nu vada bine pe oamenii cinstiti.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Platesc dar raman si cu bani pentru ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

NU. cine e corect plateste, cine nu nu, indiferent de cat castiga.

| alexandrualind a răspuns:

Nu.

| samiZiciPompier a răspuns:

Adevaraat. Cei cu bani multi au si relatii si cu cateva spagi fenteaza statul. Totusi Ro nu mai e chiar paradis fiscal ca in anii '90 2000 cand coruptia era in floare. Dar si asa, inca se mai poate. Cati sunt care dau tunuri, fac doi ani la beciul domnesc, si cand ies sunt deja aranjati pe viata?