| Dany9878 a întrebat:

Am și eu o întrebare legată de taxele și impozitele pe veniturile din YouTube/Adsense! Sunt un YouTuber la început de drum și nu de foarte mult timp am început să câștig bani din asta. Problema este că nu găsesc suficiente informații legate de taxele și impozitele pe care trebuie să le plătesc pentru acești bani. Mulți îmi spun că trebuie să devin PFA, alți oameni îmi spun să nu declar nimic pentru că suma care îmi vine este prea mică (deși nu prea e mică). Sunt un om responsabil și vreau să-mi plătesc taxele la stat. La ce anume se încadrează crearea de conținut pe YouTube și câștigul din Adsense? Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

N-ai altceva mai bun de facut cu viata ta decat sa platesti taxe catre stat? Oricum momentan pe voi youtuberii nu va ia ANAF-ul la control asa ca stai chill acolo. ''PFA pe YouTube'' hai ca am auzit-o si pe asta.

| Nilsson a răspuns:

Probabil poți să le înregistrezi ca drepturi de autori și să completezi un formular standard la ANAF.