| Furnicuta000 a întrebat:

Ma gandesc sa deschid o afacere dar in perioada asta e mai greu, oamenii nu mai cumpara asa mult. Dar am observat ca romanul vrea ieftin si mult. Poate aveti o idee in sensul asta. Ce as putea sa vand, sa fie si ieftin si mult, sa se consume repede, sa fac si profit? De ce are lumea nevoie tot timpul?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pâine, alimente, legume, fructe.

| mihai69 a răspuns:

Curpapir.

| Frank51 a răspuns:

Merge bine companie aeronautică, spațială, farmaceutică, de automatizări, electronică, bioenergie, micro și nanobiologie.

| Furnicuta000 explică (pentru Frank51):

Pentru asta cred ca trebuie sa fii bun in domeniu si sa ai si multi bani

| Frank51 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu. Dacă ești antreprenor alegi oamenii cu care colaborezi și cam atât. Antreprenorii de regulă sunt deja realizați după 20 de ani, vine din gene, se nasc așa și muncesc extrem de mult.

| Werrich a răspuns:

Buna, haine second-hand, e bataie pe ele

Cum sa ai o afacere de succes in domeniul vanzarii de haine second hand
https://ziare.com/......nd-1587101

| Vântulalb a răspuns:

"sa se consume repede, sa fac si profit"
Si tu vrei profit mare si rapid.
Ca sa dureze, doar o farmacie. Lumea e tot mai bolnava. Pilulele se iau ca bomboanele. Si desi acum sunt mai multe farmacii decat erau crasmele candva, tot le merge bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieftin si prost vrei sa zici, ca tot ce este ieftin ori este expirat referindu ne la mincare ori este second hand referindu ne la haine pantofi etc, orice afacere deschizi daca nu a preturi bune si marfa de calitate nu faci nimic, iar o marfa de calitate nu o poti vinde pe 2 lei, guvernantii ăstia au adus România in sapă de lemn de aia oamenii vor sau caută lucruri ieftine deoarece nu sunt bani sa cumperi haine de milioane de leri sau mincare, din cauza mincării proaste si scumpe toti ne am imbolnavit, asa ca furnicuța gîndeste te de 1000 de ori inainte de a face in Romania afaceri, ia in calcul falimentul. Ca sa faci afaceri ai nevoie de bani multi cam 50-100.000 de euro, ai banii ăstia? Ca trebuie sa platesti chirie pe spatiu, angajati autorizatii marfa care o cumperi din strainatate are taxe vamale daca vrei sa faci un magazin second hand ăia aduc haine din Anglia Germania alea costă vamă.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce exemplu de ieftin si prost sa-ti dau dar am un exemplu de scump si prost. La mine in oras s-a deschis acum cativa ani o cofetarie, prajiturile lor sunt scumpe si au un gust groaznic (scrie si pe vitrina ca sunt facute cu margarina si frisca vegetala si tot felul de ingrediente artificiale si probabil de aia) dar cumpara lumea in prostie. Asta pentru ca e singura cofetarie din oras. Daca nu m-a dus capul sa deschid atunci... spatiu aveam

| Werrich a răspuns (pentru Furnicuta000):

Observ ca marile firme deschid in sistem de franciza: Pepco, La Doi Pasi (market METRO), PPT (haine)

Răspuns utilizator avertizat