| stefanluca88 a întrebat:

Buna seara, as vrea sa deschid o afacere pe domeniul vanzarilor online, intrebarea este, aveti vreo idee de lucruri care nu sunt disponibile in Romania dar ati vrea sa le cumparati? Adica de exemplu sa dau comanda de un produs din afara si sa il vand aici in tara cu un comision de %30, sau vreo idee ce as putea cumpara, astept orice parere si orice idee, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Roliii a răspuns:

Incepe cu chestii simple, si cand incepi nu spune nimanui propriul scop "cu un comision de 30%" si nici nu repeta acelasi lucru "o Afacere in DOMENIUL VANZARILOR",iar asta cu onlinenu-ul mai greu o sa-ti mearga de la inceput ca trebuie sa te faci cuboscut in primul rand,si nu intreba tu oamenii ce v-ar trebui si n-aveti si nu este inca pe piata,ca oamenii pot sa-ti zica "da avem de toate",poti sa cercetezi tu piata sa cauti un produs si nu neaparat sa incepi tu sa-l vinzi online incearca sa fii sigur pe tine cu chestii simple,posteaza pe olx eventual,cand ai gasit ceva intreaba pe mai multe forumuri "v-ar placea un","aveti nevoie de un"(asta-i mai valabila),"ce v-ar placea la un" invarte toate astea ca sa aflii cat mai multe,si invata-te ca dandu-i informatii unui om despre orice (fie ca vrei sa-ti atingi standardele sa se incadreze in produsul pe care il vinzi),astfel daca ii dai informatii si el iti va da informatii,uite ca sa-ti dau cateva ex de produse si ce ai putea sa faci in Romania
In Romania de ex nu exista bureti de spalat vase cu maner,manerul fiind in acelasi timp si un rezervor pentru detergent (inca n-am vazut) decat daca il aduci din Anglia (acolo stau)
In Romania n-am vazut sa fie la evenimente (Craciun, Paste, probabil si in afara perioadelor evenimentelor) cutiile cu povesti si cu micile ciocolati cu drumulet si cu usite care puteai deschide o usita cu ciocolata doar daca erai in aceeasi data a lunii care scria pe usita
La evenimente ca si Craciunul, Martisor, Paste deschide-ti o taraba pe o perioada scurta de timp ca sa interactionezi cu clientii ca sa vinzi, undeva in centrul orasului cu chestii cat de simple pentru nivelul tau si pune in aplicare sau invata daca de ex stii sa faci vin fiert sau stii pe cineva

| stefanluca88 explică (pentru Roliii):

Multumesc mult pentru sfaturi!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

30% e prea mult. Daca comand ceva direct din China, ma costa mai mult.
Afacere buna ai putea face cu marfuri rezistente la folosinta, de foarte buna calitate, practice. Eu m-am saturat deja sa mi se strice electrocasnicele chiar dupa cateva zile sau luni dupa terminarea garantiei, dupa care sa-mi cumpar altele;((
Facand contract direct cu producatorii sau distribuitorii lor de prima mana, poti aduce marfuri de calitate clientilor la preturi compatibile cu cele de slaba calitate vandute prin magazine (profitul si cheltuielile tale putand a fi acoperite de discount-ul primit de la producator.

Daca vrei sa ai succes de durata, multumeste-te cu un profit de 3% in loc de 30, punand accentul pe seriozitate, punctualitate si rulaj mare cu clienti foarte multumiti, reclama ceea mai buna a unui brand de succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce l as cumpara de la tine cu 30%mai scump?

| stefanluca88 explică (pentru suntserios):

Eu ma refeream sa cumpar produsul mai ieftin si sa il vand cu %5 mai scump fata de pretul initial, multumesc oricum pentru raspuns

| ALEXICAmarketing a răspuns:

E enorm 30%.

| Tiopevuz a răspuns:

Produse ale vedetelor din afara, cum ar fi makeup de la kim kardashian, kylie jenner, beyonce, etc